Putin varuje: V případě vměšování do situace na Ukrajině čekejte bleskovou reakci

3 měsíce starý 135

Putin kromě toho varoval, že reakce Moskvy na jakékoli vnější vměšování do situace na Ukrajině bude „blesková“. V případě, že se Rusko ocitne v ohrožení, použije prostředky, které zatím jeho protivníci nemají k dispozici, uvedl podle TASS ruský lídr.

Ruský prezident podle agentury Reuters také prohlásil, že sankcím odolaly jak ruský bankovní systém, tak rubl, sektor dopravy a celá ekonomika. V důsledku sankcí po ruské invazi ale prudce klesla cena rublu, výrazně byl postižen ruský finanční sektor, centrální banka ztratila přístup k velké části svých zahraničních rezerv a ze země například odešla řada západních firem.

Putin chce záruku míru a bezpečí

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl, že letos se ruská ekonomika propadne o 8,5 procenta. Bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin, který nyní stojí v čele státních kontrolorů, podle agentury Interfax řekl, že ruskou ekonomiku čeká větší krize než například v roce 2009 nebo během covidové pandemie. Kudrin také sdělil, že podle základního scénáře letos inflace v Rusku dosáhne 20,7 procenta.

K válce na Ukrajině ve středu Putin řekl, že všechny cíle „speciální vojenské operace“ musí být splněny, aby obyvatelé Doněcké a Luhanské lidové republiky měli v dlouhodobé perspektivě záruku míru a bezpečí.

Doněcká a Luhanská lidová republika jsou dva útvary, jejichž samostatnost na východě Ukrajiny v roce 2014 jednostranně vyhlásili proruští separatisté. Moskva uznala jejich nezávislost krátce před zahájením invaze na Ukrajinu. Své vojenské aktivity zdůvodňuje údajnou snahou zamezit útlaku jejich obyvatel.

Zdroj