Putin vyzval Rusy, ať se nechají všichni očkovat

2 měsíce starý 21

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vyzval všechny své krajany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. "Moji drazí, neztrácejte bdělost. Nebezpečí přetrvává," varoval v úvodu svého každoročního projevu před ruským federálním shromážděním, ve kterém přislíbil věnovat se především vnitřním záležitostem Ruska.

Deník Kommersant připomněl, že k polovině dubna se nechalo očkovat okolo sedmi milionů lidí, což představuje 4,8 procenta obyvatel Ruska.

"Byl jsem si jist, že překonáme všechny potíže," prohlásil šéf státu o pandemii koronaviru, která si podle vládního operativního štábu vyžádala životy více než 100.000 Rusů - a více než dvojnásobek podle statistického úřadu Rosstat. Ten totiž do statistik započítává i mrtvé, u kterých se nákaza zjistila až po smrti. "Statistika nám přináší neradostná čísla," připustil Putin, který dnes také sliboval spoluobčanům vyhlídku na prodloužení průměrné délky dožití.

Putin poděkoval lékařům a zdravotníkům ze všech končin Ruska, čímž vyvolal potlesk v sále zaplněném zákonodárci, gubernátory, ministry a dalšími členy vládnoucí elity, který přišli - většinou bez roušek na obličeji - do výstavní síně Manéž u Kremlu v centru hlavního města.

Všichni hosté podle agentury TASS museli prokázat potvrzení o tom, že mají negativní test na covid-19.

Letošní Putinův projev je už jeho sedmnáctý, naposledy takto promluvil v lednu loňského roku. Nejdelší řeč pronesl v roce 2018, kdy hovořil skoro dvě hodiny. Nejúspornější byl na svá slova v letech 2004 a 2005, kdy oba jeho tehdejší projevy trvaly 48 minut, připomíná TASS s tím, že v průměru poselství o stavu země trvá 75 minut. V loňském projevu mimo jiné navrhl přijmout řadu změn v ruské ústavě, které později schvalovali Rusové v referendu. Jedna z nich mu umožňuje po vypršení současného mandátu znovu dvakrát kandidovat na prezidentský úřad a zůstat tak v Kremlu až do roku 2036, pokud se tak rozhodne a pokud bude zvolen.

Zdroj