Putina klamou vlastní poradci, shodují se USA a Británie

4 měsíce starý 35

Foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v on-line reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace

 • Ruského prezidenta klamali jeho vlastní poradci ohledně toho, jak špatně se daří Rusku s jeho invazí na Ukrajinu, a také ohledně negativních dopadů sankcí na ekonomiku, uvedl nejmenovaný americký činitel. Podobné prohlášení má podle Guardianu ve čtvrtek vyslovit i šéf britské tajné služby GCHQ Jeremy Fleming podle kterého se Putin při spuštění invaze přepočítal a jeho poradci se mu teď „bojí říct pravdu“ o jeho chybě.
 • Podle ukrajinské samosprávy ruské rakety v noci na dnešek zcela zničily sklad ropy ve městě Dnipro, další dvě cisterny poškodily úlomky raket. Zasažený sklad byl zcela plný, při útoku nikdo nebyl nikdo zraněn. Ruské rakety měly také zasáhnout opuštěné skladiště Červeného kříže označené symbolem organizace na střeše v okupovaném Mariupolu. O útocích informovaly zpravodajské portály The Kyiv Independent a Ukrajinska pravda.
 • Popularita Vladimira Putina v březnu vzrostla na úroveň, jaká nebyla zaznamenána za posledních pět let, vyplývá z průzkumu ruské nezávislé organizace Levada Center. Putinovy kroky nyní schvaluje 83 % Rusů, v únoru se přitom jednalo o 71 %.

Situaci na Ukrajině jsme sledovali také ve středu 30. března:

 • Ukrajina hlásí sestřel čtyř letadel, Rusové se podle Pentagonu stahují z Hostomelu a Černobylu

  Ukrajinská armáda deklaruje, že za poslední den sestřelila čtyři ruská letadla a dvě rakety. Agentura AFP s odkazem na zdroj v Pentagonu uvedla, že se Rusové začali stahovat z jaderné elektrárny Černobyl a letiště Hostomel u Kyjeva.

 • USA a Británie upozorňují na pnutí mezi Putinem a ruskou armádou

  Po zprávě šéfky komunikace Bílého domu Kate Bedingfieldové, že USA mají informace o pnutí mezi Putinem a vedením ruské armády, se má s podobným prohlášením přidat i Británie. Bedingfieldová uvedla, že Bílý dům „má informaci, že se Putin cítil oklamán ruskou armádou, což vyústilo v tuhé pnutí mezi Putinem a vojenským vedením“.

  Podobné zjištění britských tajných služeb má ve čtvrtek podle Guardianu veřejně ventilovat šéf tajné služby GCHQ Jeremy Fleming, podle kterého se Putin při spuštění invaze přepočítal a jeho poradci se mu teď „bojí říct pravdu“ o jeho chybě.

 • Zelenskyj dnes promluví k parlamentům tří zemí

  Ukrajinský prezident má ve čtvrtek ráno mezi osmou a devátou hodinou středoevropského času promluvit k australskému parlamentu, hned poté má oslovit členy nizozemského parlamentu a po 14:00 bude virtuálně hovořit před belgickými zákonodárci.

 • Ukrajina chtěla jednání Zelenského s Putinem. Rusko podle ní odmítlo

  Šéf ukrajinských vyjednavačů Davyd Arachamija na sociální sítí telegram napsal, že Ukrajina navrhla osobní setkání prezidentů obou zemí. Rusko ji zatím odmítlo s tím, že je nejprve potřeba vypracovat koherentnější návrh budoucí dohody.

  Mírová jednání mají pokračovat v pátek 1. dubna. Rozhovory by se tentokrát měly odehrávat na dálku prostřednictvím videohovoru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dosavadní průběh mírových rozhovorů vyhodnotil jako „pouhá slova, ale nic konkrétního“.

Zdroj