Putinovi fandím, Rusko dělá dobrou politiku, tvrdí slovenský expremiér Čarnogurský

před 3 měsíce 94

„Já si myslím, že Rusko dělá v zásadě dobrou politiku,“ řekl na dotaz slovenské veřejnoprávní televize RTVS Čarnogurský. Odpovídal na dotaz, co říká na zrušení zákazu komunikace mezi Slovenskem na jedné a Ruskem a Běloruskem na druhé straně v oblasti kultury.

ČTĚTE TAKÉ: Pellegrini jde do boje. Superfavorit prezidentských voleb na Slovensku ohlásil kandidaturu

Svým názorem se postavil za ministryni kultury Martinu Šimkovičovou, která komunikaci obnovila a za což sklízí silnou kritiku opozice a části slovenské veřejnosti. Kvůli svému rozhodnutí dokonce čelí odvolání v Národní radě.

ČTĚTE TAKÉ: Matovič otočil, bude kandidovat na prezidenta. Nuda a přetvářka, tvrdil o funkci dříve

„Když obnovila styky s těmito dvěma zeměmi, tak na tom nevidím nic špatného. Právě naopak, já to podporuji,“ pokračoval Čarnogurský, který byl federálním předsedou slovenské vlády, později ministrem zahraničí a spravedlnosti, a dnes šéfuje Slovensko-ruské společnosti.

Obnovení komunikace se vztahuje i na umělce či sféry, které jsou napojené na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zákaz platil kvůli ruské invazi na Ukrajinu. „Já si myslím, že Putin dělá dobrou politiku,“ pokračoval Čarnogurský s tím, že je připraven za něj argumentovat a obhajovat jej. Doslova se označil za „podporovatele Vladimira Putina“.

Jeho slova se nelíbila opozici. „Opravdu nechápu, jak může někdo ze sebe dostat větu, že ‚Putin dělá dobrou politiku’,“ napsala na sociální síti X poslankyně Progresivního Slovenska (PS) Lucia Plaváková s tím, že kvůli Putinově politice na Ukrajině umírají děti.

Setkání příznivců vlády vs. rekordní demonstrace

Během čtvrtečního večera se v centru Bratislavy odehrály dvě protichůdné akce. Na první, které se účastnil i Čarnogurský, malá skupinka lidí vyjádřila podporu šéfce resortu kultury Martině Šimkovičové.

Poblíž se konala obří demonstrace svolaná opozičními stranami – Progresivním Slovenskem (PS), Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH) a Svobodou a Solidaritou (SaS). Akce se podle organizátorů zúčastnilo přes 30 tisíc lidí, což by znamenalo největší účast v nynější vlně protestů proti krokům vlády premiéra Roberta Fica.

Demonstrace se konaly i v dalších městech. Podle dostupných údajů na ně dohromady přišlo na 60 tisíc lidí. Bouřícím se Slovákům vadí nejen konání ministryně kultury, ale také třeba Ficovy změny v trestním právu, které značným způsobem rozvolňují tresty za korupci či krádeže a zkracují promlčecí lhůtu. Vláda argumentuje, že chce především zajistit, aby pachatelé za své činy zaplatili poškozeným odškodné.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bývalý slovenský premiér Igor Matovič kandiduje na prezidenta

Přečtěte celý článek