KOMENTÁŘ / Pseudovolby prezidenta v Rusku byly demonstrací síly Putinova režimu. A představení se kremelským stratégům skutečně povedlo. Car si pochvaluje, že ruský národ funguje jako jeden tým. Vladimira Putina totiž mělo zvolit více než 87 procent voličů.
Takový výsledek by v žádné civilizované zemi nebyl ani trochu pravděpodobný. Psychicky zdravá společnost se totiž nikdy nechová jako tupé stádo a je naopak názorově pluralitní. Zároveň si také hned vzpomeneme, jaké bývaly výsledky „voleb“ v době komunistického režimu. Kandidáti Národní fronty v čele s vládnoucí KSČ získávali ve volbách 98 procent hlasů. Zdá se tudíž, že výsledky ruského hlasování byly dobře promyšleny, protože těch 87 procent ještě pořád navozuje dojem, že šlo o legitimní volby, ale zároveň jde jasně o Putinovo „drtivé vítězství“.
Kdyby Putin dostal třeba „jen“ 70 procent hlasů, tak by to pro nás neznamenalo jiný výsledek. Ale zato pro Kreml je důležité, že se výsledek blíží k 90 procentům. Prezident Ruské federace je tím pádem totéž co velebné božstvo. A o to tu jde.
Z čistě technického hlediska a pro zajímavost si jistě klademe legitimní otázky. Mohly být výsledky prezidentských voleb v Rusku zfalšované? Jistě, že mohly. Režim zničil veškerou veřejnou kontrolu své moci. Proti tomu ale stojí stejně relevantní otázka: Mohli ruští voliči skutečně zvolit Putina v tak neuvěřitelném poměru? Odpověď je stejná: Mohli.
Těžko se dozvíme, jak to vlastně bylo. Ruský stát je postavený na lži a na hrubé síle. Falšování výsledků voleb je zde proto možné i pravděpodobné. Jenže Putinův režim je také postavený na otrocké mentalitě zmanipulovaného obyvatelstva, které hrubou sílu oceňuje. Ruští voliči zcela nepochybně v ohromující míře potvrdili, že se jim politika Vladimira Putina líbí. Líbí se jim dobývání cizího území, vraždění nevinných lidí, líbí se jim zastrašování světa jadernou válkou. Aktivně se hlásí k historii zločinné sovětské diktatury, kdy se cítili být vládci nad polovinou světa. Putin jim tento pocit Sovětského svazu vrací a oni jsou mu za to vděční.
Sečteno a podtrženo, není pro nás důležité, jak se v Rusku dojde k výsledku voleb, ale jak silný je režim postavený na všech těchto nechutnostech. A musíme říct, že je to silný režim. A to je špatná zpráva pro celý demokratický svět, protože to znamená, že se opět bude z Ruska šířit nákaza autoritářství a všech temných sklonů. Putinovo vítězství posiluje po celém svobodném světě zastánce silné ruky, manipulátory a lháře, kteří skrytě či otevřeně pracují proti západnímu konceptu liberální demokracie.
V Maďarsku Putinovo vítězství nahrává Viktoru Orbánovi, na Slovensku potvrzuje správnost kurzu Roberta Fica. O víkendu Orbán řekl davu jásajících příznivců v Budapešti, že národně-konzervativní politika jeho vlády letos zvítězí v Evropě i mimo ni. „Nejsme sami. Slováci se už vzpamatovali, Češi se připravují a Nizozemci se pomalu ubírají správným směrem. Letošní rok jsme začali sami, na jeho konci budeme mít na světě většinu!“ prohlásil Orbán.
Všimněme si, že Orbán si pochvaluje, že se „Češi připravují“. Myslí tím nepochybně dominanci Andreje Babiše a jeho hnutí ANO v průzkumech volebních preferencí. Proruský blázinec, který probíhá na Slovensku, se Orbánovi líbí, a očekává, že se přelije i do České republiky.
Babiš se může tisíckrát zaklínat, že stojí na straně Západu a jenom by už chtěl na Ukrajině mír. Není to pravda. Podporuje Putinův narativ a Ukrajinu by podrazil v první minutě, kdy by to měl možnost udělat. Babišovo vítězství v českých parlamentních volbách by znamenalo národní katastrofu mnohem horšího kalibru, než byly jeho minulé volební úspěchy. A znamenalo by to další oslabení svobodného světa.
Zodpovědnost Čechů je velká a řekněme si to znovu: Jsme na šikmé ploše a pohybujeme se směrem do katastrofy. Putinovy pseudovolby jsou dalším z nebezpečných milníků této šikmé plochy.