Putinův mluvčí Dmitrij Peskov: Muž, kterému se lhaní bohatě vyplácí

5 měsíce starý 175

Dmitrij Peskov působí jako mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina od roku 2008. V této funkci hrál klíčovou roli v propagandistických a dezinformačních kampaních, jejichž cílem bylo zakrýt vazby Kremlu na otravu bývalého ruského zpravodajského důstojníka Alexandra Litviněnka poloniem v roce 2006, na otravu bývalého ruského vojenského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dcery Julije novičokem v roce 2018 a na otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného novičokem v roce 2020. Co je to za člověka, který dokáže neustále s vážnou tváří lhát?

Na stránkách state.gov věnovaných dezinformacím si svůj vlastní článek Peskov zasloužil, protože kdo víc symbolizuje oficiální ruskou propagandu než mluvčí hlavy státu?

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM dává zelenou americké základně v Česku a vystavuje účet předchozí vládě

číst článek »

Pokud jde o výše jmenované případy, ve všech oficiální i nezávislé zdroje vyvrátily dezinformace Kremlu a prokázaly jeho přímou odpovědnost. Proč Peskov něčemu takovému slouží? Odpověď nebude složitá. Služba Putinovi je pro Peskova lukrativní, a přestože byl po celou svou kariéru státním úředníkem, on i jeho rodina jsou nyní multimilionáři.

„Než Putin zahájil nevyprovokovanou a brutální válku proti Ukrajině, Peskov opakovaně popíral, že by Rusko mělo v úmyslu napadnout svého souseda. Lživě tvrdil, že Rusko nepředstavuje pro Ukrajinu hrozbu, že Rusko nikdy nenapadlo žádný jiný stát a že Rusko by bylo ‚poslední zemí v Evropě‘, která by uvažovala o zahájení války. Ve snaze zdiskreditovat zprávy západních médií, které odhalily přípravy Kremlu na invazi, je Peskov označil za ‚provokace‘, ‚nepodložené rozdmýchávání napětí‘, ‚západní hysterii‘, ‚nezodpovědné podvrhy‘ a ‚maniakální informační šílenství‘.“

Pak ale válka vypukla, takže se ukázalo, že nešlo o „maniakální informační šílenství“, ale pravdivé informace. Peskova to ale nijak nezviklalo a pokračuje ve stejném duchu dál.

„S tím, jak se ruské vojenské síly stahují z některých částí Ukrajiny a přesouvají se jinam, se svět dozvídá o zvěrstvech Kremlu po celé zemi. Organizace Human Rights Watch a další nezávislé zdroje zdokumentovaly mnoho případů hromadných poprav, hromadného znásilňování a rabování civilního majetku a dospěly k závěru, že ruské vojenské síly páchají válečné zločiny. V Buče a na mnoha dalších předměstích Kyjeva se objevily názorné důkazy o rozsáhlém vraždění a mučení civilistů, z nichž někteří byli zastřeleni zblízka a jiní měli svázané ruce nebo spálené tělo,“ píše state.gov.

Dále čtěte

(Profimedia)

Rusové a zájmy Kremlu kolem prezidenta Zemana

číst článek »

„Kreml reagoval na celosvětové pobouření, které následovalo po důkazech, že se jeho síly dopustily válečných zločinů v Buče, tím, že nejprve popřel jakoukoli účast na masakru, a poté rozšířil několik falešných narativů, aby zakryl pravdu. Peskov, který opakoval dezinformaci ruského ministerstva obrany, že ‚ani jeden místní obyvatel neutrpěl žádné násilné akce‘ za ruské okupace, tvrdil, že ‚kalendářní sled událostí nesvědčí ve prospěch těchto tvrzení‘. Obvinění označil za ‚nepodložená‘ a objev masových vražd označil za ‚dobře zinscenovanou tragickou show‘ a ‚podvrh s cílem pokusit se očernit ruskou armádu‘. Dokonce i poté, co deníky The New York Times a Reuters nezávisle na sobě potvrdily, že civilisté v Buče byli zabiti v době, kdy město kontrolovaly ruské síly, a to na základě přezkoumání videozáznamů a satelitních snímků, Peskov trval na tom, že zabíjení bylo ‚výsledkem zinscenovaného falzifikátu‘. Dne 5. dubna zveřejnil deník The New York Times video pořízené počátkem března, na němž je vidět, jak ruská obrněná vozidla vypálila v Buče několik střel velkého kalibru na cyklistu. Nezávislí analytici a další média rovněž vyvrátili ruské dezinformace o zvěrstvech v Buče.“

Je pak pochopitelné, že Spojené státy americké 3. března uvalily na Peskova sankce a totéž učinily Austrálie, Kanada a Evropská unie. Dne 11. března americké ministerstvo financí sankcionovalo také tři nejbližší členy Peskovovy rodiny, „kteří žijí luxusním životním stylem neodpovídajícím Peskovovu platu státního úředníka a pravděpodobně postaveným na neblahých ziscích z Peskovových vazeb na Putina“. Podle ministerstva financí mají členové Peskovovy rodiny realitní impérium v hodnotě více než 10 milionů dolarů, řadu luxusních vozidel a pravidelně cestují soukromými letadly a jachtami.

Článek pak Peskovůvv portrét uzavírá: „Ačkoli se říká, že lhát se nikdy nevyplácí, v Peskovově případě to tak rozhodně vypadá.“

Zdroj