Pytláci v Jihoafrické republice zabili loni téměř 500 nosorožců. S lovem jim pomáhají i strážci parků

před 3 měsíce 39

Pytláci v Jihoafrické republice v roce 2023 zabili 499 nosorožců. Navzdory snahám o ochranu vzácných býložravců je to o 51 kusů více než předloni. Čísla v úterý představila jihoafrická vláda, informuje agentura Reuters.

Johannesburg 15:22 27. února 2024

Nosorožec (ilustrační foto)

Pytláci v Jihoafrické republice zabili za minulý rok 499 nosorožců (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Jihoafrická republika je domovem skoro poloviny populace kriticky ohroženého nosorožce dvourohého (někdy nazývaného nosorožec černý) na africkém kontinentu. Na území Jihoafrické republiky se také vyskytuje největší populace téměř ohroženého nosorožce bílého (někdy také nosorožce tuponosého) na světě.

Mise nosorožec. Úspěch záchranné akce století závisí na stavu embrya a náhradní matce

Číst článek

Nosorožci jsou zabíjeni pro své rohy, které jsou ve východoasijských zemích používány na výrobu šperků a tradičních léčivých přípravků.

V loňském roce bylo 406 nosorožců zabito na státních pozemcích a 93 v soukromých parcích, rezervacích nebo farmách, uvedlo jihoafrické ministerstvo životního prostředí.

Největšímu náporu pytláků čelí park Hluhluwe-Imfolozi v provincii KwaZulu-Natal, uvedla ministryně životního prostředí Barbara Creecyová. „V této provincii jsme zatkli 49 pytláků a zabavili 13 střelných zbraní. Speciální týmy se nadále pokouší nárůst pytláctví zpomalit,“ řekla ministryně.

Vzácné mládě nosorožce černého dostalo ve dvorském safari parku jméno Mihindi podle jezera ve Rwandě

Číst článek

Nejstarší přírodní rezervace v Jihoafrické republice, Krugerův národní park zaznamenal 37procentní pokles případů pytláctví od roku 2022, v roce 2023 bylo zabito 78 nosorožců. V žádných jiných národních parcích pytláci nosorožce nezabili.

Na pytláctví nosorožců se často podílejí mezinárodní zločinecké skupiny, které spoléhají na pomoc místních pytláků a tajně spolupracují se strážci parků.

Jihoafrické ministerstvo životního prostředí už loni uvedlo, že zlepšuje zdravotní péči a poskytuje školení a poradenské služby pro správce národních parků, aby je tak odradilo od napomáhání pytlákům.

ČTK

Přečtěte celý článek