Rada bezpečnosti OSN odsoudila smrt stovek civilistů v Myanmaru

3 měsíce starý 20

Prohlášení vyjadřuje také hluboké znepokojení členů RB OSN nad rychlým zhoršováním situace v Myanmaru a kritizuje použití násilí proti pokojným demonstracím.

Předchozí verze textu podle AFP obsahovaly i vágní narážky na možnost mezinárodních sankcí proti armádě, která se v Myanmaru chopila po státním převratu moci. Čína, která se staví proti sankcím, ale podle diplomatů blokovala text, dokud veškeré podobné zmínky nezmizely. Několikrát návrh podle diplomatů zablokovalo i Rusko, které se domáhalo prohlášení odsuzujícího zabití příslušníků pořádkových sil během demonstrací, ale toho výslovně nedosáhlo.

Jednomyslný názor RB OSN představuje silný signál vůči myanmarským vojákům, i když kvůli tomu muselo být přijato několik ústupků Číně, sdělil AFP jeden z velvyslanců pod podmínkou anonymity.

V Myanmaru panuje chaos od únorového převratu, kdy armáda svrhla civilní vládu. Při krvavém potlačování následných protestů již zemřelo nejméně 521 civilistů a více než 2600 lidí bylo zadrženo, udává nevládní myanmarská organizace, Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP). Nejkrvavějším dnem byla zatím minulá sobota, kdy při protestech podle tamních médií zemřelo 114 lidí.

Armáda se v Myanmaru na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout.

Od té doby jsou v Myanmaru na denním pořádku demonstrace odpůrců převratu, proti nimž tvrdě zasahují pořádkové síly. 

Zdroj