Rada bezpečnosti žádá transparentní vyšetření úmrtí novinářky al-Džazíry

4 měsíce starý 121

Stanovisko schválilo všech patnáct členů Rady bezečnosti, a to včetně Číny a Ruska. Jednání o znění textu byla podle diplomatických zdrojů obtížná. Kvůli požadavkům Pekingu a Moskvy byla odstraněna pasáž, která zdůrazňovala význam svobodných médií a ochrany novinářů pracujících v oblastech, kde zuří konflikty.

RB OSN vyzvala k „okamžitému, podrobnému, transparentnímu a nestrannému“ vyšetření úmrtí novinářky. Podle palestinských úřadů byla Aklahová zabita střelbou izraelské armády. Izrael tvrdí, že reportérka zahynula při přestřelce mezi Izraelci a Palestinci.

Pátečního pohřbu v Jeruzalémě se zúčastnily tisíce Palestinců. Smuteční průvod Palestinců, který byl jedním z největších za posledních 20 let, vyšel z východního Jeruzaléma. Účastníci skandovali hesla na podporu samostatného palestinského státu a střetli se s izraelskou policií.

Videozáznam incidentu ukazuje, jak izraelští policisté napadli účastníky průvodu, včetně nosičů rakve, která v jednu chvíli spadla. Podle izraelské policie reagovali na házení kamení ze strany účastníků pohřbu. Izrael okupuje východní část Jeruzaléma od roku 1967 v rozporu s mezinárodním právem.

Znepokojení ze smrti Aklahové vyjádřila řada států, včetně USA a EU. Bílý dům záběry ukazující, jak izraelští policisté napadají palestinské nosiče rakve, označil v pátek za znepokojivé.

Jednapadesátiletá Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří. Ve středu byla střelena do hlavy, když pracovala na reportáži o izraelské razii v Džanínu. Měla na sobě vestu s viditelným nápisem Press.

Zdroj