Rada ČT se poprvé v historii nesešla, na jednání nepřišlo dost členů

3 měsíce starý 19

Z jedenácti členů Rady České televize na dnešní zasedání dorazilo pouze pět členů. To ale podle zákona nestačí k tomu, aby kontrolní orgán mohl přijímat usnesení. Zasedání tak proto poprvé v historii ani nezačalo.

Rada České televize má mít podle zákona 15 členů. Čtyři místa jsou však v současné době neobsazená, protože poslanci stále nezvolili nové členy. Z jedenácti radních na dnešní jednání nedorazilo hned šest z nich.

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Vracíme Čechům noviny. Předplaťte si Týdeník FORUM

číst článek »

Omluvili se předseda Pavel Matocha a místopředseda Pavel Kysilka, radní René Kühn, Tomáš Samek a Zdeněk Šarapatka. „Za závažných osobních důvodů“ nepřišla ani Hana Lipovská, která kandiduje za Volný blok do poslanecké sněmovny.

Místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr proto po poradě s právním oddělením České televize jednání ukončil. „Podobná situace se ještě nestala, nerad bych porušoval zákon, budu nucen tuto schůzi ukončit,“ uvedl. Zasedání tak skončilo po dvaceti minutách, aniž by oficiálně začalo.

Právnička České televize Marie Havlová se kloní k názoru, že Rada ČT může podle zákona přijímat usnesení nadpoloviční většinou všech svých členů, nikoli pouze všech zvolených členů. To znamená, že na jednání musí být alespoň osm členů včetně předsedy nebo místopředsedy.

Na událost reagoval například spolek Milion chvilek pro demokracii. „Ti, kteří měli zasedat, nepřišli. Schůze Rady ČT byla poprvé v historii rozpuštěna, nedostavila se nadpoloviční většina radních včetně předsedy Matochy. Věčné kopání do ČT na posledních schůzích asi některé radní totálně vyčerpalo,“ napsal spolek na twitteru.

Zdroj