Rada Evropy udělí Cenu Václava Havla za rok 2021

2 týdny starý 11

foto Ilustrační foto - Vzpomínkový pochod Srdce na Hrad 2020 na Hradčanské náměstí v den výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla se konal 18. prosince 2020 v Praze.

Štrasburk (Francie) - Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 dnes udělí Cenu Václava Havla za rok 2021. Finalisty se stali tři kandidáti: běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, francouzská nevládní organizace Reportéři bez hranic a obránce lidských práv z Burundi Germain Rukuki.

Kalesnikavová je jednou ze tří žen - symbolů běloruské opozice a zápasu běloruského lidu o občanské a politické svobody a základní lidská práva. Loni v září byla v Minsku unesena a od té doby je zadržována, na začátku měsíce byla odsouzena na 11 let do vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti. Na hranicích roztrhala pas, aby nemohla být z Běloruska vystěhována. Podle informací Knihovny Václava Havla jsou bezpečnost a zdraví Kalesnikavové ve vážném ohrožení.

Reportéři bez hranic brání svobodu projevu a informací. Vedou vyšetřování a podnikají právníky kroky proti lidem, kteří jsou zodpovědní za vraždy novinářů. Odhalují dezinformace. Organizace od roku 1985 poskytla pomoc v nouzi tisícům novinářů po celém světě. Podařilo se jí dosáhnout propuštění i několika zadržených novinářů.

Rukuki vede hlavně kampaně proti mučení a trestu smrti. Obránci lidských práv v Burundi čelí od roku 2015 útokům úřadů. V této souvislosti byl Rukuki v roce 2018 odsouzen na 32 let vězení. Podle mezinárodního společenství to byla záminka k jeho umlčení. Odvolací soud mu letos trest snížil na jeden rok a Rukuki byl propuštěn.

Cena nesoucí jméno někdejšího československého a českého prezidenta, který zemřel v roce 2011, je dotována částkou 60.000 eur (asi 1,5 milionu Kč). Jejím první laureátem se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki. Ocenění za minulý rok získala Ludžajn Hazlúlová (Loujain Alhathloulová), jedna z vůdkyň hnutí za ženská práva v Saúdské Arábii.

Letošní vítěz bude vyhlášen ve 12:30 na zahajovací schůzi podzimního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE). Knihovna Václava Havla na jeho počest uspořádá mezinárodní konferenci, která je naplánována na 29. září v Pražské křižovatce.

Zdroj