Radiožurnál: Filmový festival Febiofest je v insolvenci, žádost o ni podal Fenič

2 týdny starý 6

foto Prezident Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest Fero Fenič hovoří 23. září 2021 v Praze při zakončení 28. ročníku festivalu.

Praha - Filmový festival Febiofest je podle Radiožurnálu v insolvenci. Požádal o ni zakladatel přehlídky Fero Fenič, který tvrdí, že za její prodej nedostal zaplaceno. Společnost ředitele festivalu Kamila Spáčila, která od Feniče přehlídku koupila, podle insolvenčního rejstříku dluží přes 23 milionů korun, přičemž Fenič čeká na zhruba 4,5 milionu korun, uvedl dnes Radiožurnál. Vyjádření Spáčila ČTK shání. Letos se festival neuskutečnil.

"Podal jsem sám žádost o insolvenci. Já jsem byl tou největší obětí, protože mně nikdy nebyla plně uhrazena kupní cena," řekl rozhlasu Fenič.

Zhruba před rokem Fenič ČTK oznámil, že do svého vlastnictví získal zpátky ochranné známky Febiofestu a společnost MFF Praha - Febiofest, která do té doby festival provozovala, ho už nesmí dál pořádat. Současně odstoupil z funkce čestného prezidenta festivalu. Vykonával ji od roku 2012 poté, co se pořádání Febiofestu vzdal. Jubilejní 30. ročník festivalu se letos už neuskutečnil.

Festival založila v roce 1993 Feničova společnost Febio festival. V závěru roku 2012 ale podle Feniče nezadlužený a úspěšný Febiofest získala za úřední odhad firma Erbia Holding, která byla jediným zájemcem.

"Přijal jsem i podmínku, že formou externí spolupráce zůstanu po požadovanou dobu čestným prezidentem. Ředitel, kterého jmenovala, však pak po třech letech získal festival do svého vlastnictví, v rozsahu původní smlouvy, tedy i s mým závazkem," popsal loni v říjnu Fenič situaci, kdy se majitelem stal Spáčil. Fenič podle tehdejších svých slov nemohl do provozu společnosti nijak zasahovat ani o ní nebyl informován.

Zdroj