Radost i starost. LGBT fanoušci Newcastlu mají po začátku saúdskoarabské éry dilema

3 dny starý 8

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán stojící i v čele PIF udělal z Newcastlu prakticky ze dne na den nejbohatší klub světa. Není známo, kolik financí do United hodlá vpravit v dalších letech, ovšem jměním, kterým fond disponuje, strká do kapsy i majitele Paris Saint-Germain nebo Manchesteru City.

Fanoušci Newcastlu se velkolepě radovali, ovšem zřejmě ne ti, kteří se hlásí k LGBT komunitě. Zámožné konsorcium totiž přichází ze země, kde se obecně na lidská práva příliš nedbá a kde je například homosexualita zakázaná.

„Spolu s lidskoprávními organizacemi, jako je Amnesty International, máme značné obavy ohledně zacházení s LGBT lidmi v Saúdské Arábii a dalších zemích po celém světě,“ ohradil se spolek Pride in Football v prohlášení.

„Je evidentní, že noví vlastníci Newcastlu United mají úzké vazby na ty lidi, kteří mají v Saúdské Arábii na svědomí represe. Fotbalové úřady musí zodpovědět důležité otázky, protože umožňují majitelům a sponzorům využívat fotbalové kluby jako prostředek ke sportwashingu,“ uvedl Pride in Football. Sportwashing znamená využívání sportu k odvedení pozornosti od jiných záležitostí a ke zlepšení pověsti.

Transakce se nepozdávala ani Amnesty International. To nechápalo, jak anglická Premier League může na jedné straně propagovat kampaně na podporu homosexuálů, když pak na straně druhé umožní fondu ze státu se striktními pravidly převzít jeden z jejích klubů. Hráči z elitní „ostrovní“ ligy mají přitom pravidelně na kopačkách zašněrované duhové tkaničky, kapitáni nosí pestrobarevné pásky.

Podporovat klub, nebo menšinu?

Newcastle má mnoho fanouškovských skupin a jednou z nich je i ta, která má v názvu LGBTQ+. Na věc se snaží nahlížet pozitivní optikou a říká, že investice do klubu by mohla být vnímána jako příležitost pro vlivné osoby v Saúdské Arábii, „které by mohly být rázem svědky toho, jak se jiné kultury chovají ke svým menšinám“. Čili že existuje šance, aby mocní změnili názor a podmínky zlepšili.

Tito fanoušci odkazují na fakt, že Saúdská Arábie v nedávné době skrze mezinárodní vliv uvolnila restrikce vůči ženám. Upozorňují také na to, že právě žena – Amanda Staveleyová – bude pod novými majiteli spolušéfkou Newcastlu.

„Naším základním přesvědčením je, že žádný fanoušek by neměl být v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi podporou klubu, který miluje, a podporou svých práv nebo práv ostatních,“ vzkázal dále Pride in Football.

Ozvala se také saúdská skupina pro lidská práva ALQST. Obvinila Premier League z toho, že je poháněna pouze penězi a používá „silně neadekvátní“ kritéria pro posuzování úvah o lidských právech. Ředitel organizace Nabhan al-Hanashi řekl: „V případě Saúdské Arábie dohoda s Newcastlem ukazuje úspěch jejich PR strategie investovat do sportovních značek ve snaze očistit a vylepšit si image. Premier League se zřejmě nebude ostýchat pozvat další kruté vládce.“

Hnutí Human Rights Watch zase vstup fondu PIF do Newcastlu označilo za budíček pro fanoušky, vysílací stanice i hráče. Podle listu The Guardian má proti novým majitelům Newcastlu navíc námitky i zbylých 19 ligových klubů. Mají dojem, že změna vlastníka může poškodit značku Premier League.

Zdroj