‚Radši školu než víno.‘ Skupina studentů v Praze protestovala proti vládě a konsolidačnímu balíčku

4 měsíce starý 16

Asi stovka mladých lidí se ve čtvrtek sešla před Rudolfinem v Praze na protestu proti vládě. Studenti chtěli poukázat na nesouhlas s konsolidačním balíčkem, který ve čtvrtek 11. května představila vláda a který má stabilizovat veřejné finance. Podle studentů vláda ignoruje témata, která mladé trápí, jako je podfinancování školství či dostupnost bydlení. Demonstraci pořádala iniciativa „Budoucnost neškrtneš“.

Praha 21:08 18. května 2023

Studenti protestující před Rudolfinem v Praze | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

„Vláda se o naši budoucnost dlouhodobě nezajímá, ignoruje témata, která nás trápí, a využívá nás jen jako argument pro ospravedlnění vlastní politiky,“ uvedli studenti ve svém prohlášení.

Ministři podle nich neřeší mnohdy špatnou situaci studentů, zvyšující se rozdíly mezi Prahou a regiony, podfinancování školství, klimatickou a energetickou krizi, segregaci romských žáků nebo zrovnoprávnění LGBT+ lidí.

Studenti spí před ministerstvem průmyslu a stanovat tam budou až do čtvrtka. Stávkují za klima

Číst článek

„Vláda slibuje reformy, avšak nabízí tupé škrty. Pokud vláda nebude otevírat i tato témata, nechceme s tím mít nic společného,“ řekli.

Podle nich by vláda měla reflektovat sociální situaci mladých lidí a dalších skupin a řešit problémy v komplexnosti a složitosti stávající situace.

Demonstrující studenti drželi transparenty s nápisy jako například „Stop škrtům“ nebo „Radši školu než víno“, čímž zřejmě chtěli poukázat na zvýšení spotřební daně z alkoholu. Podle zástupce protestujících studentů chtějí vytvořit studentskou platformu a rozvíjet myšlenku důstojné budoucnosti.

Kabinet představil úsporný balíček ve čtvrtek 11. května, obsahuje 58 opatření a podle premiéra Petra Fialy (ODS) příští rok sníží schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun. V dalším roce by to mělo být celkem 53,4 miliardy korun.

Vláda se chystá zvýšit daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu chce zavést nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvednout odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají především úspory, hlavně omezení státních dotací.

ČTK

Zdroj