Ragbisté boří tabu, hrají s vývodem. Chceme ukázat, že se kvůli tomu svět nezastaví

4 dny starý 3

V Anglii hrály o uplynulém víkendu ragby na všech úrovních tisíce hráčů, jen pár z nich ale nastoupilo s takzvanými stomickými sáčky. Kav Ellison a Tom Kaye se věnují fyzicky velmi náročnému sportu už dlouhá léta, poslední roky jim lásku k ragby trochu komplikovala operace, kterou podstoupili. Jak se ale přesvědčili, ani umělý vývod nemusí z hlediska aktivního života nic znamenat.

Ellison i Kaye působí v týmu Colostomy UK, který má vývod přímo v názvu. Svojí činností se organizace snaží odbourat tabu, které následek onemocnění střev mnohdy provází. Ellison musel na operaci před šesti lety kvůli ulcerózní kolitidě, tedy zánětu střeva.

Lidé, které potká podobný osud, mají často pocit, že vývodem pro ně končí život, na který byli doposud zvyklí. Colostomy UK upozorňuje na to, že není třeba zapomenout na oblíbené činnosti. „Lidé si myslí, že pokud máte sáček, je to konec. Ale velmi zřídka si toho všimnu, prostě je normální, že to mám. Nevidím, že by mě to nějak limitovalo,“ uvedl pro britský Mirror Ellison.

K ragbyovému týmu se speciálním poselstvím podotkl: „Hlavním cílem je ukázat, že stále můžete dělat cokoliv, všechno je možné. Snažíme se ostatní zbavit stomického stigmatu. Má to být vzkaz zvláště proto, že jde o ragby, které je ještě více kontaktní než fotbal.“

Tom Kaye nosil sáček několik let už jako dítě. Říká, že tehdy to bylo horší v tom, že neexistovala žádná podpora a osvěta na sociálních sítích. Jeho stav se zlepšil, ale po čase zase zhoršil.

„Onemocněla mi játra, měl jsem další kolitidu a diagnostikovali mi Crohnovu chorobu tenkého střeva. Před třemi lety mi lékaři řekli, že mi musí vrátit sáček. A já jsem proti tomu bojoval kvůli špatným zkušenostem, které jsem měl z dřívějška,“ řekl 30letý hráč. Ale – jak sám dále podotkl – otevřel oči a pohlížel na věc jinak.

Kaye upozorňuje na to, že skrze mediální výstupy různých charit je patrné, že děti potýkající se se stejným problémem to mají například na koupalištích těžké. Chce, aby se pohled veřejnosti změnil.

„Jde jen o to prozkoumat, jaké všechny možnosti máte. Pokud zvládáme rugby, plavání je také vždycky varianta, je tu fotbal, golf…libovolný počet sportů. To, že máte stomii, neznamená, že se svět zastaví – to se snažíme dokázat,“ uzavřel.

Zdroj