Rakety, které zabíjely na nádraží, nepoužíváme, tvrdí Rusko. Není to pravda

5 měsíce starý 195

Útok na Kramatorsk, který si vyžádal přes 50 obětí, přisuzuje Rusko ukrajinské 19. raketové brigádě, jejíž jeden odřad měl být údajně přítomen ve vesnici Dobropolje 45 km jihozápadně od Kramatorsku. Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova orientace zbytků rakety ukazuje, že byla vypálená od této vesnice.

Rusko však hlavně uvádí, že samo tyto rakety vypálit nemohlo, protože Točky-U vyřadilo už v roce 2019. Napsalo to v dopisu Radě bezpečnosti OSN ze 16. března, kde stálo: „Mělo by se zmínit, že taktické rakety Točka-U nejsou ve službě Ozbrojených sil Ruské Federace”. Stejnou argumentaci využívají na sociálních sítích také prokremelsky orientované účty.

Rakety Točka-U jsou natočené

Tvrzení ruských sil o vyřazení raket Točka-U z ruské výzbroje popírá bezpečnostní expert Milan Mikulecký. „Tyto rakety byly ještě v roce 2021 v Kaliningradské oblasti,“ řekl Novinkám

Už 5. března v Bělorusku zaznamenali přesun vypouštěcích zařízení raket Točka-U ruské armády k hranicím s Ukrajinou. O den později investigativní organizace Conflict Intelligence Team ukázala, že ruská armáda nadále používá tyto zastaralé rakety, přestože je většinou již vyměnila za moderní rakety Iskander.

Na sociálních sítích se následně objevily záběry pořízené běloruským analytikem, zachycující ruskou kolonu od Rečice k Homelu. Expert Dylan Maylasov ze serveru Defense Blog okomentoval video slovy: „Bylo tam nejméně osm Toček-U, několik (obrněných transportérů) BTR-82a, asi devět náklaďáků Kamaz, z nichž některé přepravovaly rakety Točka, komunikační vozidlo a jeřáb.“ Kolona za sněhové vánice míjí i dopravní značku ukazující, kam silnice vede.

7:50
A column of Russian equipment with “V” marks was moving from Rechitsa towards Gomel along the M10 highway.
There were at least 8 Tochka-U, several BTR-82a, about 9 KamAZ trucks, some of which are carrying Tochka-U missiles, communication vehicle and a crane. pic.twitter.com/UFF0cmrgv5

— Belarusian Hajun project (@MotolkoHelp) March 30, 2022

Přepravu Toček-U po železnici zachytil na videu zveřejněném na Twitteru i Roman Burko. Poznat tento raketový systém je snadné, protože se odpaluje z tvarově velmi typických obojživelných šestikolových vozidel BAZ-5921.

Investigativní novinářka BBC Manisha Gangulyvá však uvedla, že Rusko Točky-U používalo už od prvního dne invaze. Ve čtvrtek 24. února kolem 10:30 při ostřelování Vuhledaru v Doněcké oblasti byli zabiti čtyři civilisté a zraněno deset dalších. Expert Amnesty International, který analyzoval fotografie trosek z útoku, uvedl, že „při útoku byla použita balistická raketa 9M79 Točka-U“.

Podle ukrajinského ministerstva obrany byla tato střela použita i při útoku provedeném 19. března v Luhanské oblasti. Jednu se podařilo sestřelit, údajně americkou střelou Stinger. Zveřejněny byly trosky této rakety ležící v poli.

Ruská armáda se Točkami ještě sama chlubila

Ze lži se ovšem usvědčila sama ruská armáda, protože Točky byly odpalovány 15. února při velkém cvičení v Bělorusku. Agentura Reuters zveřejnila fotografie z jejich odpalování u Homelu. Světovými médii proběhly snímky o pár dní později i s popiskem, že jde o odpálení rakety OPTR-21 Točka. Snímek byl odkazován na běloruskou státní agenturu Belta.

O tom, že Rusko při cvičení v Bělorusku odpálilo rakety Točka, informovala běloruská státní agentura Belta

Foto: Inews/Reuters

Také Milan Mikulecký připomněl, že samotné ruské ministerstvo obrany informovalo, že byly zapojeny do manévrů, které těsně předcházely invazi. Zmínil také osud části vyřazených raket Točka-U. Podle věrohodných, ale nepotvrzených zpráv byly předány separatistům, uvedl.

Podle vojenských expertů Amnesty International jsou rakety Točka-U velmi nepřesné a velmi často míjejí cíl o půl kilometru i více.

Točky-U využívá i Ukrajina, hned první den války s nimi zapálila několik letadel na ruském letišti Millerovo.

V půlce března jimi byl ostřelován Doněck, přičemž podle separatistů bylo zabito 17 lidí a 36 zraněno.

Zdroj