Rakouská vláda zavádí očkovací loterii, podpoří také proočkované obce

5 měsíce starý 25

foto Ilustrační foto - Rakouský kancléř Karl Nehammer.

Vídeň - Rakouská vláda zprovozní loterii, při níž budou lidé očkovaní proti covidu-19 moci vyhrát stovky eur. Kromě toho finančně podpoří obce s vysokou mírou proočkovanosti. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na kancléře Karla Nehammera.

V očkovací loterii bude mít šanci vyhrát každý desátý očkovaný, a to jak ti, kteří již vakcínu dostali, tak i ti, kteří se k tomu teprve chystají. Výhrou budou poukázky v hodnotě 500 eur (12.100 korun), které bude možné uplatnit v obchodech, restauracích, hotelech či kulturních a sportovních zařízeních. Loterii bude provozovat veřejnoprávní stanice ORF.

Pro obce zavede stát systém finančních pobídek. Průměrná obec se 3000 obyvateli dostane podle Nehammera v případě dosažení 80procentní proočkovanosti 30.000 eur (730.000 korun), při 85procentní 60.000 eur (1,46 milionu korun) a při 90procentní 120.000 eur (2,9 milionu korun). V celém Rakousku je nyní očkováno proti covidu-19 zhruba 72 procenta obyvatel.

Devítimilionové Rakousko ve středu zaznamenalo rekordních 27.677 nových případů koronavirové nákazy. K rychlému šíření infekce stejně jako v jiných zemích Evropy přispívá nakažlivější varianta omikron. Vláda se chce vyhnout dalšímu plošnému lockdownu, který v alpské zemi skončil teprve v prosinci.

Pozitivní pobídky k očkování oznámila vláda v den, kdy bude dolní komora rakouského parlamentu schvalovat návrh zákona zavádějící od 1. února povinné očkování pro všechny dospělé osoby. Za nedodržení této povinnosti bude hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88.000 Kč). Normě předem vyjádřila podporu podporu většina parlamentních stran. Rakousko se tak pravděpodobně stane prvním státem v Evropské unii, který očkovací povinnost zavede.

Zdroj