Rakousko poskytne Česku 30 tisíc dávek vakcín

3 měsíce starý 14

Sebastian Kurz Foto: Lisi Niesner, Reuters

Rakousko poskytne Česku 30 tisíc dávek vakcín

Rakousko, které si také stěžovalo na nespravedlnost ze strany Bruselu, také nedostane ani jednu dávku navíc z rozdělovaných 2,87 milionu, jich dostane 198 815. Přesto se rozhodlo pomoci ve snaze napravit nesolidárnost mechanismů EU.

„Nedostatek solidarity s Českou republikou je naprosto nepochopitelný,“ uvedlo kancléřství ve Vídni. Podle kancléřství pomohou Česku i další země EU.

„Bilaterálně podpoříme Českou republiku a pokládáme za velmi přínosné, že jsme slyšeli od některých dalších evropských zemí, že se chystají udělat to samé,” řekl Kurz.

EU rozdělovala deset dodatečných milionů dávek vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Při rozdělování se řídila počtem obyvatel. Devatenáct zemí se svého přídělu navíc, celkem 2,85 milionu očkovacích dávek, rozhodlo přenechat zemím silně postiženým koronavirem. Česko ale mezi nimi není. Nad rámec nasmlouvaného objemu dostanou vakcíny Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko a Lotyšsko. Důvodem je, že tyto země si především objednaly vakcíny od společnosti AstraZeneka, která dodávky krátí.

podpis
Zdroj