Rakousko zpřísňuje. Restaurace budou muset zavírat do desáté hodiny večer, ani silvestr nebude výjimkou

4 týdny starý 12

Zástupci rakouské vlády a spolkových zemí se ve středu dohodli, že od 27. prosince budou muset gastronomické podniky kvůli koronavirové nákaze zavírat nejpozději ve 22.00. Velkých akcí se bude smět za určitých podmínek účastnit nanejvýš 2000 lidí. Výjimku přitom nebudou mít ani silvestrovské oslavy.

Vídeň 16:23 22. prosince 2021

Zástupci rakouské vlády a spolkových zemí se ve středu dohodli, že od 27. prosince budou muset gastronomické podniky kvůli koronavirové nákaze zavírat nejpozději ve 22.00 (ilustrační foto) | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Zástupci vlády, regionů a experti ve středu jednali o dalším postupu vzhledem k šíření koronavirové varianty omikron, které se dosud v zemi potvrdilo 365 případů. Mezi ve středu schválenými opatřeními je podle šéfky poradního grémia Kathariny Reichové vyhlášení nové zavírací doby u restaurací nebo také snížení nejvyššího povoleného počtu účastníků akcí.

Akcí konaných v interiéru bez adresných míst k sezení se bude smět zúčastnit nanejvýš 25 osob s nasazenými respirátory. S přidělenými místy k sezení to však bude až 2000, pokud tito diváci budou mít po třetí posilující dávce vakcíny a navíc negativní test. Pokud bude podmínkou účasti na akci pouze dokončené očkování nebo zotavení z covidu, bude kapacita omezena na 500 lidí, při dodatečné podmínce doložení testu pak 1000. Akcí pod širým nebem se smí zúčastnit 2000 očkovaných lidí.

Vlně omikronu už v Německu nelze zabránit, základem jsou posilující dávky, řekl ministr

Číst článek

V současnosti smějí neočkovaní lidé v Rakousku opustit domov jen kvůli cestám do práce, do školy, k lékaři, na nákup zboží základní potřeby nebo kvůli zdravotní procházce.

Kromě toho ve středu Vídeň zařadila Británii, Nizozemsko, Dánsko a Norsko mezi země s výskytem virových variant, a to s platností od 25. prosince. To znamená, že cestující z těchto zemí se mohou vyhnout karanténě pouze v případě, že už mají třetí dávku očkování proti covidu-19 a zároveň doloží negativní PCR test. Rakousko přitom od tohoto týdne zpřísnilo pravidla pro vstup. Od pondělí mohou do země bez omezení vstupovat pouze lidé očkovaní posilovací dávkou. Uzdravení z covidu-19 a očkovaní dvěma dávkami musí předkládat negativní PCR test.

Rakousko, které má přibližně devět milionů obyvatel, ve středu hlásí 2269 nových případů koronavirové infekce a 29 souvisejících úmrtí. V zemi se od začátku epidemie koronovirová infekce prokázala u 1,26 milionu lidí. Přes 13 500 nakažených zemřelo.

ČTK

Zdroj