Rakousko zveřejnilo plán opatření proti covidu. Při černých scénářích by omezilo pohyb neočkovaných

2 měsíce starý 38

Rakousko zvažuje případné omezení pohybu lidí neočkovaných proti covidu-19. Záležet bude na obsazenosti lůžek intenzivní péče. Pokud by byla situace vážná, na lidi bez vakcíny by se mohla vztahovat uzávěra. Plán se však setkal s ostrou kritikou.

Vídeň 15:40 23. října 2021

„Udělám všechno, aby se zdravotní systém v této zemi nedostal na hranici svých možností,“ řekl spolkový kancléř Alexander Schallenberg | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Rakouská vláda zveřejnila pětifázový plán opatření pro případ, že by se situace ohledně koronaviru v zemi začala výrazně zhoršovat. Opatření jsou závislá na obsazenosti lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Aféra prorostlá politikou, médii i vědeckou sférou. ‚Rakouskem otřásá její rozsáhlost,‘ říká politoložka

Číst článek

Momentálně v Rakousku platí opatření z prvního stupně. Lidé si například musí v supermarketech zakrývat ústa i nos běžnými pomůckami, zatím nepotřebují masky FFP2. Země totiž překonala hranici 200 obsazených lůžek na JIP. Podle pátečních dat leží na intenzivní péči 227 pacientů s covidem-19.

Nejvyšší stupeň opatření by nastal ve chvíli, kdy by byla obsazená zhruba třetina lůžek, tedy asi 600 míst.

Pro neočkované a lidi, na které už se nevztahuje lhůta po prodělaném onemocnění, by začalo platit přísné omezení pohybu. Mohli by například opustit svá bydliště jen ve vážných případech. Podle ministerstva zdravotnictví je ale omezení pohybu neočkovaných zatím daleko.

Přesvědčit váhavce

Rakouská vláda plán odůvodňuje tím, že je potřeba se připravit na rozvoj pandemie mezi neočkovanými.

„Udělám všechno, aby se zdravotní systém v této zemi nedostal na hranici svých možností, kvůli tomu že máme příliš mnoho lenochů a váhavců,“ řekl spolkový kancléř Alexander Schallenberg.

‚Exploze pandemie‘ v Polsku či plnění nemocnic na Slovensku. Covid sílí i v okolních zemích

Číst článek

Neočkovaní si podle kancléře musí uvědomit, že nejsou zodpovědní pouze za své zdraví, ale taky za zdraví svých blízkých. Pětifázový systém opatření a hlavně jeho vyšší stupně je mají přimět, aby si nechali vakcínu aplikovat.

Navržený plán se ale setkal také s kritikou. Proti opatřením a systému pěti fází vystoupil například štýrský guvernér Hermann Schützenhöfer z Rakouské lidové strany, který vyzval k přijetí přísnějších opatření, třeba nošení pomůcek s ochranou FFP2, což už třeba platí ve Vídni, kde je šíření koronaviru rychlejší.

Opatření kritizuje i Herbert Kickl ze Svobodné strany Rakouska. Podle něj se jedná o zoufalý útok na obyvatelstvo a omezení pohybu neočkovaných přirovnal k uvalení ochranné vazby. Označil to za vydírání a vládu za šílenou.

Kateřina Havlíková

Zdroj