Rakušan: Česko migrační vlnu zvládlo. Krizový štáb se bude scházet jednou za dva týdny

5 měsíce starý 136

27. června 2022, 16:47 Autor: ČTK

Krizový štáb se bude po ukončení nouzového stavu, který vyprší s koncem června, scházet jednou za dva týdny. Uvedl to dnes ministr vnitra a šéf štábu Vít Rakušan (STAN). Po posledním zasedání štábu v nouzovém stavu poděkoval všem, kdo se na pomoci Ukrajincům podílel.

Vít Rakušan (STAN)

Vít Rakušan (STAN)
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Situace s ukrajinskými uprchlíky, kterým Česko vydalo od počátku března víc než 382.000 speciálních víz, je podle Rakušana pod kontrolou, nezhoršuje se. Zklamán je Rakušan z evropského systému evidence uprchlíků s udělenou ochranou, je v něm podle něj málo informací. Doufá v to, že přesná data budou při zápisech do škol zřejmě o 85 až 90 procentech běženců v ČR. Nyní se podle Rakušana jejich počet pohybuje mezi 280.000 až 300.000.

Nouzový stav pro zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny potrvá k pátku celkem 119 dnů. Platí od 4. března. Koncem března Sněmovna umožnila kabinetu jeho prodloužení o téměř dva měsíce do konce května po zhruba devítihodinové debatě. Pak vláda požádala ještě o 30 dnů s tím, že během měsíce připraví legislativu pro přechod k fungování v rámci běžných pravidel. Policie podle policejního prezidenta Martina Vondráška neudělila ve 2330 případech souhlas o dočasnou ochranu žadatelům kvůli dvojímu občanství nebo proto, že měli dočasnou ochranu udělenou v jiném státu EU. Provedla 6300 prověrek dvojího občanství.

Senát schválil novelu, která umožní ubytovávání a registraci uprchlíků z Ukrajiny i po skončení nouzového stavu, v pátek stejně jako novelu školského zákona, která má připravit na pokračující pobyt uprchlíků české školy. Aktualizace zákonů nyní čekají na podpis prezidenta Miloše Zemana.

Ministerstva a další úřady tak budou moct podle aktualizované verze zákona zvaného lex Ukrajina i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Novela tak přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu.

Uprchlíci budou moct žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Bude to 4250 korun měsíčně pro dospělé a 3050 korun za měsíc pro děti. Nyní mají běženci nárok na 5000 korun v měsíci na základě udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku pak mohou žádat ještě dalších pět měsíců.

Od únorového počátku ruské invaze na Ukrajinu vydalo Česko speciální víza 382.617 běžencům. Na cizinecké policii se za čtyři měsíce rusko-ukrajinské války přihlásilo 318.640 Ukrajinců, v neděli jich bylo 1351. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik zhruba třetina. Podle posledního odhadu úřadů je v Česku asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet ale nelze určit, část z nich totiž z Česka odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.

Zdroj