Rakušan dostal při debatě vynadáno za Fialu. Udělejte referendum o euru, žádali lidé

před 3 měsíce 76

Jeden z diskutujících Rakušanovi vyčetl Fialovu nedávnou kauzu „kampelička“. Ministerský předseda Fiala v minulosti nezapsal podíl v družstevní záložně do majetkového oznámení, za což je kritizován opozičními představiteli.

Rakušan se v Mostě premiéra zastal. „Premiér Fiala vysvětlil tu věc dostatečně. Vysvětlil, co opomněl, jakým způsobem je ochoten situaci napravit,“ prohlásil. Předseda vlády přitom Rakušanovi vzkázal, aby se politici vzájemně nepřekvapovali. Minulý týden dokonce premiér svolal dohodovací řízení kvůli tomu, že ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák za STAN jmenoval poradce pro euro.

Mohlo by vás zajímat: STAN „dostal čočku“ od všech. Na koaliční schůzi měli zuřit Pekarová i Stanjura, co zaznělo?

Ministr vnitra v rozhovoru pro CNN Prima NEWS začátkem února řekl, že by vzal na některou z diskuzí premiéra Fialu klidně s sebou. Předseda vlády to ale odmítl. „Pan předseda pravidelně do regionů vyjíždí, navštěvuje firmy, setkává se s občany. Předpokládá, že se bude účastnit předvolebních mítinků koalice Spolu, nikoliv STAN nebo jiných konkurenčních stran,“ tlumočil Fialův názor mluvčí ODS Jakub Skyva.

Rakušan si na pondělní debatě v Mostě vyslechl i kritiku za Mariana Jurečku (KDU-ČSL) kvůli dotacím pro zemědělce. „S Marianem Jurečkou já se tolik nebavím, to není otázka na mě,“ reagoval Rakušan.

Prohlásil ale, že vláda skvěle zvládla několik krizových situací, jen je neumí dostatečně dobře komunikovat. „Kdyby nám někdo řekl, že sem přijde 400 tisíc lidí a nezhroutí se sociální systém, tak tomu nikdo nevěří,“ uvedl ministr vnitra. Dodal, že je potřeba tohle lidem lépe vysvětlovat.

„Teď se euro přijímat nebude“

Další z témat, které na diskuzi padlo, bylo přijetí eura. Vicepremiér byl vyzván k tomu, aby vláda uspořádala o přijetí eura referendum. Podle Rakušana ale není nic takového na stole.

„Debata o euru je v jiném stadiu. To je to, co jsme vnesli do veřejného prostoru, že se o tom začne nahlas mluvit. Bude expertiza a veřejná debata, dávají k tomu názor odborníci. Veďme tuhle debatu. Teď se nebavíme o tom, že by se v ČR přijalo euro. Zákon o obecném referendu je ve Sněmovně dlouho. A jako STAN se vůbec nebráníme tomu, aby se v referendu hlasovalo. Ale návrhy, které přicházely, byly totálně populistické, že by se hlasovalo úplně o všem,“ vysvětloval Rakušan.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konfliktů ve vládě teď bude víc, míní Dolejší. Řekl, proč je Pekarová naštvaná na Rakušana

Přečtěte celý článek