Rakušan: Policisté a hasiči dostanou peníze za přesčasy v nouzovém stavu

4 měsíce starý 23

foto Ilustrační foto - Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, 29. března 2022 v Praze. Ministr vnitra Vít Rakušan.

Praha - Policisté a hasiči dostanou peníze za přesčasovou práci za nouzového stavu při zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Ve Sněmovně to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Získají podle něho mimořádnou odměnu, vnitro zároveň chystá kvůli proplácení přesčasů za nouzového stavu legislativní změnu.

Všechny přesčasy odpracované v nouzovém stavu spojeném s migrační krizí se podle ministra evidují. "Policistům budou formou mimořádné odměny proplaceny stejně tak jako hasičům," zdůraznil Rakušan.

Budoucí legislativa by podle něho neměla být v neproplácení 150 hodin přesčasové práce za nouzového stavu tak přísná jako nyní, návrh půjde do připomínkového řízení. "Hledáme systémové řešení, které je bude motivovat i v těch krizových stavech k tomu, aby pracovali i s nějakým řekněme drobným nadšením a finanční motivací," poznamenal.

Rakušan už minulý týden řekl, že usiluje o rychlou novelu, která by měla schválena zrychleně ve stavu legislativní nouze. "Aby v nouzovém stavu všem ozbrojeným složkám byly propláceny přesčasové hodiny," uvedl.

Zdroj