Rapper Ye nekoupí platformu Parler, populární u konzervativců v USA. Twitter jeho účet opět zablokoval

3 měsíce starý 39

Americký rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, upustil od převzetí internetové sociální sítě Parler, která je populární mezi americkými konzervativci. Ye ve čtvrtek v rozhovoru s dezinformátorem Alexem Jonesem řekl, že „má rád (Adolfa) Hitlera“ a v jiné části, že „má rád i nacisty“. Podle společnosti Parlement Technologies, která síť vlastní, rozhodnutí o neuskutečnění prodeje padlo už v listopadu a nesouvisí s rapperovými nejnovějšími výroky.

Washington 0:10 3. prosince 2022

Americký rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, upustil od převzetí internetové sociální sítě Parler | Zdroj: Reuters

Ye nabídku ke koupi Parleru podle agentury AP podal v říjnu. Parlement Technologies a West tehdy uvedli, že transakce bude dokončena do konce roku, cena ani další podrobnosti nebyly známy.

Nyní ale vlastník Parleru informoval, že obě strany „ve svém zájmu“ od transakce v polovině listopadu upustily.

Adidasu klesl zisk. Může za to konec spolupráce s raperem Ye kvůli jeho antisemitským výrokům

Číst článek

Ye v poslední době budí kontroverze výroky na sociálních sítích i při rozhovorech.

„Každá lidská bytost má něco hodnotného, čím může přispět, především Hitler,“ řekl také rapper v rozhovoru s konspiračním webem InfoWars, během něhož měl na hlavě černou masku zakrývající celý obličej.

V pátek časně ráno twitter opět dočasně zablokoval Yeův účet kvůli tomu, že na něm zveřejnil svastiku spojenou s Davidovou hvězdou, tedy symboly nacismu a judaismu.

Rapper naznačil, že půjde o symbol jeho prezidentské kampaně v roce 2024. Majitel této sociální sítě Elon Musk to potvrdil.

Napsal, že „dělal vše, co bylo v jeho silách. Nicméně (Ye) znovu porušil naše pravidlo o podněcování k násilí. Jeho účet bude dočasně zablokován“.

K antisemitismu se později na twitteru vyjádřil i americký prezident Biden.

„Chtěl bych jen ujasnit několik věcí: Holokaust se stal. Hitler byl démonická postava. A naši političtí představitelé by místo toho, aby mu poskytovali platformu, měli na antisemitismus upozorňovat a odmítat ho všude, kde se skrývá,“ uvedl Biden.

I just want to make a few things clear:

The Holocaust happened.

Hitler was a demonic figure.

And instead of giving it a platform, our political leaders should be calling out and rejecting antisemitism wherever it hides.

Silence is complicity.

— President Biden (@POTUS) December 2, 2022

„Mlčení je spoluvina,“ dodal.

Parler patří mezi pravicově orientované platformy, které se objevily v éře bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Jsou na ní pravicoví, krajně pravicoví a libertariánští uživatelé, kterým slibuje jen minimální nebo žádnou moderaci obsahu.

Ye měl účty na sociálních sítích, včetně twitteru, zablokované už před časem, a spolupráci s ním kvůli jeho výrokům rozvázaly módní značky Gap, Balenciaga a Adidas i jeho agentura Creative Artists Agency.

ČTK

Zdroj