RECENZE: Nikdo není sám. Stará známá Petra Soukupová, ale stačí vám to?

4 měsíce starý 28

Petra Soukupová v novince Nikdo není sám vsadila na to, co umí. Čtenáři představuje příběh obyčejné české rodiny, kde s pubertou dětí přicházejí problémy, třeba se školou nebo s jídlem. Rodiče se z pozice jistoty přesouvají do role trapných bytostí, o jejichž nevyžádané rady nikdo nestojí.

Pracně nastolovanou dennodenní rovnováhu narušují pravidelné, i když ne zrovna časté, návštěvy Veroničiných rodičů. Ti to myslí se všemi dobře, jen to nedokážou hezky sdělit. Když jednou Veronika cestu k nim odmítne, rozhýbe sled událostí, které k idyle mají hodně, hodně daleko. Svět, o němž si dosud myslela, že tak nějak funguje, je definitivně pryč.

A právě v popisu leckdy drsných mezilidských vztahů je největší síla Soukupové jako autorky. Nemilosrdný pohled na ně, v knize podávaný z několika úhlů, místy připomíná výbušné minové pole. Přežívají jen „nejsilnější“. Ti „slabší“ hledají řešení tam, kde často nejsou. Veronika mimo jiné sází na sklenku dobrého vína.

A tu doporučuju i při samotném čtení knihy. Jednu, samozřejmě. Ta možnost, že se v hlavní představitelce poznáte – je-li vám po čtyřicítce, máte-li dvě pubertální děti stejně jako já – je dost pravděpodobná.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Spisovatelka Petra Soukupová

Uvěřitelné postavy románu, kolem nichž se děj odvíjí, mi kazil jen Veroničin manžel Michal. Upřímně. Chlapa, který by toleroval doma ženu věčně v depresích, již vyhodí z práce (je tedy bez příjmů), začne znovu kouřit, neuvaří, stále jezdí za tátou a sem tam to přežene s konzumací alkoholu, a ještě jí kvůli všem těmhle peripetiím sháněl aktivně psycholožku, ve svém okolí rozhodně nemám.

Místy mě jeho laskavost, pochopení až dráždily. Možná i proto, že jako žena novináře vím, že manželky detailně nesledují práci svých píšících protějšků, protože by nedělaly nic jiného. A platí to i naopak.

Shrnuto, hledáte-li starou známou Petru Soukupovou, zklamaní nebudete. Z pohledu české literatury je Nikdo není sám stále nadprůměrné dílo. Hledáte-li to nejlepší, co autorka napsala, sáhněte raději po jiné její knize.

Petra Soukupová: Nikdo není sám
Nakladatelství Host, počet stran: 368, doporučená cena: 449 Kč
Hodnocení: 75 %
Zdroj