Řecko do nových voleb povede přechodná vláda v čele se soudcem Sarmasem

4 měsíce starý 5

V parlamentních volbách v neděli vyhrála konzervativní strana Nová demokracie (ND) premiéra Kyriakose Mitsotakise, která získala v parlamentu o tři sta členech celkem 146 křesel. Jelikož jí to nestačilo na samostatnou vládní většinu, odmítl Mitsotakis mandát k sestavení vlády s tím, že chce mít jednobarevný kabinet.

Po něm vrátili pověření sestavit vládu prezidentce i předseda největší opoziční strany SYRIZA Alexis Tsipras a lídr sociálnědemokratické strany PASOK Nikos Andrulakis.

Řecká prezidentka se ve středu sešla s lídry parlamentních stran a poté oznámila, že během dne pověří sestavením přechodné vlády Sarmase. Úkolem šestašedesátiletého soudce, který předsedá nejvyššímu finančnímu soudu v Řecku, bude připravit nové parlamentní volby. Jeho přechodnou vládu by měl potvrdit nový parlament, který poprvé zasedne v neděli a který bude už příští týden rozpuštěn.

Nedělní volby nepřinesly vítězné straně většinu v parlamentu, protože se konaly podle nového systému a na rozdíl od předchozích let vítěz nedostal bonus padesát křesel. Nový systém ale počítá také s tím, že v opakovaných volbách už strana, která bude první, bonus dostane. Pokud vítěz bude mít pětadvacet procent hlasů, dostane navíc dvacet mandátů. Bonus bude tím vyšší, čím více hlasů vítězná strana ve volbách získá. Může dostat maximálně padesát mandátů navíc, pokud vyhraje minimálně se čtyřiceti procenty hlasů. Za každého půl procenta navíc nad pětadvacet procent dostane totiž jedno křeslo jako bonus.

Zdroj