Řecko i Španělsko se zbarvily červeně. Čechy po návratu čeká karanténa

1 měsíc starý 34

Velmi vysoké riziko nákazy, které tmavě červená barva na české cestovatelské mapě představuje, znamená pro neočkované turisty komplikace v podobě několikadenní samoizolace, kterou je nutné podstoupit. Od pondělí se tyto podmínky nově vztáhly na Španělsko, včetně Baleárských ostrovů, a na Nizozemsko.

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kromě nutnosti vyplnění příjezdového formuláře, která platí i pro další kategorie zemí, budou muset lidé přijíždějící do Česka veřejnou dopravou disponovat negativním antigenním testem mladším 48 hodin, nebo písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu, jehož stáří smí být maximálně tři dny. Pro ty, kteří cestují individuálně, test povinný není.

Grafické zpracování cestovatelské mapy z dílny Seznam Zpráv.

Co je ovšem povinné pro oba typy cestovatelů, je podstoupení karantény v délce alespoň pěti dnů, na jejímž konci lidé opět zamíří na PCR testování. V případě negativního výsledku se pak mohou vrátit k normálnímu životu. Výjimku z nepříjemností mají očkovaní lidé, kteří mají již dva týdny ukončenou vakcinaci, ti, kteří v uplynulých 180 dnech prodělali covid-19, nebo děti mladší 6 let.

Výše zmíněné podmínky platí také pro země, které na cestovatelské mapě svítí „pouze“ červeně. K těm se s pondělním dnem připojilo Řecko, Monako a Irsko. Řecko je přitom českými občany velmi oblíbenou destinací, podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka, který situaci osvětlil v rozhovoru pro Radiožurnál, do země cestuje asi 20 tisíc Čechů týdně.

Řecko v posledních 14 dnech stihlo na mapě ministerstva zdravotnictví vystřídat celkem tři barvy, Smolek ovšem podotýká, že by mělo jít o ojedinělou záležitost. „V případě Řecka jsme velmi zvažovali nějaká jiná, nebo alespoň zmírnění těch přísných pravidel pro neočkované. (..) Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ale bylo rozhodnuto, že ten automatismus ‚padni, komu padni‘ musí zůstat, abychom předešli velkému šíření delty.“

Právě mutace delta by měla stát za nejnovějším nárůstem případů nákaz v zemi. Ještě před měsícem Řecko podle vládního webu evidovalo méně než 500 případů denně, v posledních dnech se ale denní přírůstky nově nakažených pohybují kolem hranice dvou tisíc. Minulé úterý země zaznamenala dokonce 3565 nově infikovaných.

Do oranžové kategorie se Řecko přesunulo 19. července, ta pro Čechy s neukončeným očkováním znamenala pouze povinnost podstoupení antigenního či PCR testu. V té době do země odcestoval také český turista Petr, který se od minulého čtvrtka nachází na řeckém ostrově Kréta a do Čech by se měl vrátit v průběhu tohoto týdne.

„Jedeme přes Vídeň, což je docela vtipné, protože Rakousko tohle neřeší a má Řecko pořád jako bezpečnou zemi. Ve Vídni nám tak stačí test a můžeme si dělat, co chceme,“ uvedl pro Seznam Zprávy Petr. Jeho slova potvrzuje i rakouský vládní web, podle kterého je většina zemí opravdu v kategorii nízkého epidemiologického rizika a lidem, kteří z nich cestují, stačí negativní výsledek testu nebo ukončená vakcinace.

Jen o pár týdnů později by se Petra, ani jeho kamaráda, se kterým se do Řecka vydal, nutnost podstoupení samoizolace netýkala. Oba totiž již obdrželi první dávku vakcíny, druhou však nestihli. Změny v opatřeních Petr ovšem bere s klidnou hlavou. „S tímhle se asi bohužel počítat muselo. Čtrnáct dní před tím, než jsme odjížděli, už jsem nervózně sledoval řecká čísla, jestli to neskončí v červené, než vyjedeme. Tím by to bylo o hodně složitější,“ říká český turista.

V Řecku budou nyní muset najít místo, kde bude možné se otestovat, což by je však čekalo i v případě nezměněných podmínek pro cesty. Po návratu do Česka musí podstoupit karanténu, která přinese komplikace kvůli práci i osobnímu životu. „Prostě jsme si lajzli, že pojedeme na dovolenou mimo Českou republiku, spousta lidí to vzala bezpečnější cestou.“

Jako zajímavost Petr zmiňuje i přístup Řecka ke koronavirové situaci v zemi. Na Krétě totiž jak u turistů, tak u místních viděl zodpovědný přístup k dodržování zavedených opatření. „Co jsme se tu bavili s jedním barmanem, tak oni si taky zažili své. Většinou je tu značný turistický ruch a ten se kvůli koroně zastavil. Bylo to teda docela překvapení, že i když si to takhle hlídají, tak jim čísla rostou.“

Zdroj