Řecko navzdory nevoli konzervativců schválilo manželství pro stejnopohlavní páry

před 2 měsíce 60

před 57 mminutami|Zdroj:

ČTK

,

ČT24

Řecký parlament schválil zákon, který umožní stejnopohlavním párům uzavírat v této zemi manželství. Zákon navrhla vláda konzervativního premiéra Kyriakose Mitsotakise a podpořili ho i zástupci levicové opozice. Nová úprava mimo jiné rozšíří rodičovská práva partnerů. Stejnopohlavní páry však nebudou moci využít ani po schválení nové normy náhradní mateřství, píše deník Kathimerini.

Silnou podporu zákonu vyjadřoval právě premiér Mitsotakis, který argumentoval tím, že se zlepší právní postavení dětí, které vychovávají stejnopohlavní páry. Díky novému zákonu si partner bude moci osvojit dítě, jehož biologickým rodičem je druhý partner.

Nová úprava podle Mitsotakise zaručí rovnost občanů bez ohledu na jejich sexuální orientaci. „Cílem zákona je spojovat, a nikoliv rozdělovat,“ řekl Mitsotakis v parlamentu v narážce na kritiky, které zaznívaly od konzervativnějších sil i řecké pravoslavné církve.

„Jsem velmi šťastný. Vyrostl jsem na vesnici, na tohle jsem čekal mnoho let, stejně jako všichni ostatní. Nemám co říct. Už nejsem občan druhé kategorie. Vždy jsme měli stejné povinnosti, teď máme i stejná práva,“ říká příslušník LGBT komunity Michalis Bourtzis.

Premiér Mitsotakis později uvedl, že rozhodnutí parlamentu je „milníkem pro lidská práva“ v Řecku a odráží to, že Řecko je demokratickou a progresivní zemí, která je věrná evropským hodnotám. Výsledek čtvrtečního hlasování parlamentu přivítali i aktivisté za práva LGBT+ lidí, kteří se shromáždili před sídlem zákonodárného sboru.

„Jako řecká občanka jsem velmi hrdá, protože Řecko nyní patří mezi nejprogresivnější země,“ řekla agentuře Reuters členka sdružení na podporu transgender lidí Ermina Papadimaová. Podle ní se mentalita Řeků ohledně sexuálních menšin pomalu mění.

Tradiční pohled

Návrh zákona však vyvolal nevoli některých poslanců premiérovy strany Nová demokracie. Proti zákonu například vystoupil v parlamentní rozpravě bývalý premiér Antonis Samaras. Podle něj „děti potřebují matku a otce“ a manželství otevřené stejnopohlavním párům není lidské právo.

Mitsotakis však mohl počítat s podporou dvou nejsilnějších opozičních klubů – levicové strany SYRIZA a socialistů ze strany PASOK. Pro nakonec hlasovalo 176 z tří set poslanců. Proti bylo 76 poslanců, ostatní se buď zdrželi, nebo vůbec nehlasovali.

Řecko se tak stalo 16. státem Evropské unie, kde homosexuální páry budou mít možnost uzavírat manželství. Od roku 2015 v zemi platí zákon o registrovaném partnerství, který však neposkytoval stejná práva jako manželství. Agentury poznamenávají, že Řecko je první zemí s převážně pravoslavným obyvatelstvem, které umožní homosexuálům vstoupit do manželství.

Přečtěte celý článek