Řecko slaví dvousté výročí nezávislosti, velkolepá armádní přehlídka byla bez diváků

2 měsíce starý 5

V řadě řeckých měst už dříve tento týden zavlály národní vlajky, na ústředním náměstí Syntagma v Aténách, kde se konala vojenská přehlídka, jich vyvěsili dvě stě. Parky v Aténách zdobí modré a bílé květiny v barvě řecké vlajky. Její obraz promítali večer i na budovu aténské radnice. Modrobíle se rozsvítily i aténské fontány.

Celoroční oslavy

Slaví se po celém Řecku a oslavy budou pokračovat v různé formě celý rok. Ve čtvrtek dopoledne také odstartoval z aténského letiště speciální letoun, který hodinu a půl létal nad Peloponéským poloostrovem, aby ve vzduchu vytvořil číslici . Právě na Peloponésu řecká válka za nezávislost začala. Tento zvláštní let měl číslo A3 1821.

Oslavy skončí stejně jako ráno v 6:21 místního času začaly salvou jednadvaceti výstřelů z děl na nejvyšším kopci Atén, mělo by to být v 18:41.

Zdravice ke dvoustému výročí poslala řecké vládě řada šéfů států a vlád, včetně amerického prezidenta Joea Bidena, českého prezidenta Miloše Zemana či francouzské hlavy státu Emmanuela Macrona, který se měl oslav účastnit osobně, cestu ale zrušil kvůli zhoršené koronavirové situaci ve Francii. Prohlášení k dvoustému výročí války za nezávislost Řecka přijala i česká Poslanecká sněmovna.

Specifický dárek dala k výročí belgická ambasáda v Aténách, která poslala dva tisíce vaflí a deset kilogramů čokolády zdravotníkům místní nemocnice jako poděkování za jejich úsilí v boji proti koronaviru.

Zdroj