Řecký parlament schválil manželství pro všechny. Pro náhradní mateřství jim dal stopku

před 2 měsíce 68

Silnou podporu zákonu vyjadřoval právě premiér Mitsotakis, který argumentoval tím, že se zlepší právní postavení dětí, které vychovávají stejnopohlavní páry. Díky novému zákonu partner bude moci osvojit dítě, jehož biologickým rodičem je druhý partner. Nová úprava podle Mitsotakise zaručí rovnost občanů bez ohledu na jejich sexuální orientaci. „Cílem zákona je spojovat a nikoliv rozdělovat,“ řekl Mitsotakis v parlamentu v narážce na kritiky, které zaznívají od konzervativnějších sil i řecké pravoslavné církve.

ČTĚTE TAKÉ: Kubáček: Babiš je čertík Bertík a zlatá akcie ANO, premiérem ale nebude. Udělal velkou chybu

Premiér později uvedl, že rozhodnutí parlamentu je „milníkem pro lidská práva“ v Řecku a odráží to, že Řecko je demokratickou a progresivní zemí, která je věrná evropským hodnotám. Výsledek dnešního hlasování parlamentu přivítali i aktivisté za práva LGBT+ lidí, kteří se shromáždili před sídlem zákonodárného sboru.

„Jako řecká občanka jsme velmi hrdá, protože Řecko nyní patří mezi nejprogresivnější země,“ řekla agentuře Reuters členka sdružení na podporu transgender lidí Ermina Papadimaová. Podle ní se mentalitu Řeků ohledně sexuálních menšin pomalu mění.

Návrh zákona však vyvolal nevoli některých poslanců premiérovy strany Nová demokracie. Proti zákonu například vystoupil v parlamentní rozpravě bývalý premiér Antonis Samaras. Podle něj „děti potřebují matku a otce“ a manželství otevřené stejnopohlavním párům není lidské právo.

Mitsotakis však mohl počítat s podporou dvou nejsilnějších opozičních klubů - levicové strany SYRIZA a socialistů ze strany PASOK. Pro nakonec hlasovalo 176 z 300 poslanců. Proti bylo 76 poslanců, ostatní se buď zdrželi nebo vůbec nehlasovali.

Řecko se tak dnes stalo 16. státem Evropské unie, kde homosexuální páry budou mít možnost uzavírat manželství.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Marian Jurečka o sporech ve vládě, sociálních dávkách a manželství pro všechny

Přečtěte celý článek