Ředitel Národního divadla: Jestli nový šéf činohry přizve Špinara, rozhodně mu bránit nebudu

3 měsíce starý 18

Diskusi o podobě tuzemského divadla a především o výchově mladých herců rozproudila studentská iniciativa Ne!musíš to vydržet, která kritizuje sexismus, šikanu a dril na DAMU. Dvaačtyřicetiletého divadelního režiséra Daniela Špinara, jenž je rovněž absolventem DAMU a od roku 2015 vede činohru Národního divadla, kampaň dle jeho vlastních slov přesvědčila o tom, jak konzervativní a rigidní oficiální divadelní scéna je.

„Oficiální česká divadelní scéna je v hrozném status quo, děláme nesmyslné věci a myslím, že už to ani diváky vlastně nezajímá. Přesto tady buším do zamčených dveří, protože ho ovládají lidé s konzervativním vkusem a jejich praktiky sahají do komunistického období,“ prohlásil Špinar a v půli léta ve vysílání Českého rozhlasu kritizoval i svého divadelního šéfa Jana Buriana.

Ředitel Národního divadla působí na DAMU tři dekády, od roku 2001 jako vedoucí katedry činoherního divadla. „To je něco, co je pro mě nemyslitelné. Proto teď řeším, co dál. Aby se společnost posunula a nebyli tu lidé, kteří sedí takzvaně na prameni taková desetiletí a ovlivňují celou mikroflóru divadla,“ řekl rozhlasu – a ve čtvrtek přišlo Národní divadlo s oznámením, že Špinar předčasně ukončí svůj mandát, nadcházející sezona bude poslední pod jeho vedením.

Musí k tomu dospět sám

„Nebyl jsem vyhozen, velmi v klidu jsme se domluvili. Můj odchod souvisí zejména s kauzou Ne!musíš to vydržet na DAMU,“ komentuje svou profesní situaci Špinar a k dění na DAMU se chce podrobněji vyjádřit v pondělí.

„Zkrácení mandátu mi pan Špinar nabídl, není to z mé strany,“ potvrdil ve vysílání ČT24 také divadelní ředitel Burian – a na otázku, zda v šéfa činohry ztratil po posledních výrocích důvěru, dodává: „Osobně samozřejmě ano. Nevyjadřuje se o mně moc hezky, snažím se to brát věcně. Myslím si, že se mýlí a že ho některé výroky budou mrzet. K tomu musí dospět sám.“

Činohra Národního divadla má aktuálně na repertoáru osm inscenací, které Špinar režíroval. V nadcházející sezoně nastuduje ještě inscenaci Kráska a zvíře, která bude mít premiéru v prosinci, a Mnoho povyku pro nic s uvedením v květnu – a Burian jeho práci hodnotí navzdory osobnímu sporu pozitivně.

„Vždy jsme věděli, že to byl jeden z nejtalentovanějších posluchačů divadelní fakulty. V tomto směru jsme ho podporovali i v jeho kariéře a to, že jsem ho jmenoval uměleckým ředitelem činohry Národního divadla, bylo zcela jisté vyjádření důvěry vůči němu,“ podotýká Burian a o Špinarovi mluví jako o „artistní a velice emocionální“ osobě.

„To, co v Národním divadle za šest let udělal, je éra, která bude v dějinách českého divadla spjata s mou ředitelskou érou,“ poznamenává. „Zorganizoval řadu pozoruhodných inscenací, pozval řadu zajímavých režisérů, některé inscenace jsou oceňované. Byla to normální, spíš nadprůměrná šéfovská éra.“ Z jeho inscenací pro první scénu vyzdvihl Netrpělivé srdce, Manon Lescaut a Sen čarokrásné noci.

Zdroj