Řeka Colorado hlásí nedostatek vody, vláda poprvé v dějinách musí omezovat její spotřebu

3 měsíce starý 108

„Oznámení podtrhuje, jakým výzvám v povodí řeky Colorado a jinde na západě čelíme,“ uvedla náměstkyně pro vodohospodářství a vědu ministerstva vnitra Tanya Trujillová. „Jediným způsobem, jak se vypořádat s těmito výzvami a s klimatickou změnou, je využívat nejlepších dostupných vědeckých poznatků a společnými silami pracovat napříč oblastmi a komunitami, které na řeku Colorado spoléhají,“ cituje ji WSJ.

Voda bude chybět všem

Colorado je významným zdrojem pro celý jihozápad USA a poskytuje pitnou vodu 40 milionům lidí. Obzvláště je na řece závislá Arizona, která z ní čerpá 40 procent veškerých dodávek. Tomuto státu se od konce roku roční příděl vody sníží o 18 procent, na Nevadu se vztahuje sedmiprocentní omezení, na Mexiko pak pětiprocentní.

U některých plodin ale může být omezení ještě větší - většinu vody totiž spotřebují ty, které bez ní nemohou vůbec růst. „U těch, které pěstujeme, budeme muset omezit spotřebu vody až o polovinu,“ popisuje zemědělec Will Thelander. „Budeme proto muset výrazně omezit výměru, na které v současné době hospodaříme,“ dodává.

Problém se ale netýká jen zemědělství, zásadní negativní dopad má nedostatek vody také na energetiku: Hooverova přehrada totiž ze své vodní elektrárny zásobuje okolí i energií. Kvůli nedostatku vody jí dodává o čtvrtinu méně. 

Celkem se o vodu z Colorada společně s Mexikem dělí sedm amerických států, přičemž systém dohod určuje i to, v jakém pořadí státy přichází o dodávky v případě omezení.

„Pokles v přísunu (vody) se zdá být nezadržitelný a s tím, jak pokračuje, budou opatření, jejichž zavádění začínáme pozorovat, jen přibývat,“ hodnotila situaci expertka na dění v povodí Colorada při ekologické neziskové organizaci National Audubon Society Jennifer Pittová. „Jakmile do toho vlaku nastoupíme, není jasné, kde se zastavíme,“ řekla listu NYT.

Zdroj