Řešení zdražování energií - můj další rozhovor pro Parlamentní listy: 1) Vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů a STAN sl...

5 měsíce starý 178
Řešení zdražování energií - můj další rozhovor pro Parlamentní listy:

1) Vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů a STAN slibovala na konci roku představení plánu na vyřešení zdražování energií. Jaký na to máte názor?

Jak všichni víme, tak fakticky nakonec žádný plán vláda nepředstavila, protože ho nemají, přestože plán a řešení slibovali. Vláda „vyřešila“ pomoc občanům pouze tím, že zvýšila sociální dávky nejen některým skutečně potřebným občanům, ale i nepřizpůsobivým. Tomu říká tato vláda koncepční řešení? Spousta slušných a pracujících lidí nejenže tak nedostane nic, ale navíc bude vedle svých platit účty za energie i nepřizpůsobivým. Pan premiér v nějakém rozhovoru řekl, že vláda bude vysílat signály. Vysílání signálů je asi jejím jediným řešením. Doufám, že to nebudou signály kouřové, protože za ně by asi musela platit Bruselu emisní povolenky. (smích)

2) A jak tedy tento problém řešit?

Opakuji to stále. Podle hnutí SPD je systémovým řešením odstoupit od Green Dealu EU (Zelený úděl) a systému EU o obchodování s emisními povolenkami. Je zároveň potřeba udržet energetickou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Tento zásadní a systémový způsob řešení ale tato vláda nechce přijmout, jelikož je servilní vůči Bruselu a cizím zájmům globalistů. Okamžitým avšak pouze velmi částečným a nedostatečným řešením by bylo snížení DPH na energie. Nic z toho ale Fialova vláda nechce udělat. Zdražování energií a všeho bude tedy za této vlády pokračovat... Občané této země na tuto vládu šeredně doplatí a to doslova.

3) Evropská komise ale vydala dokument, v němž jadernou energetiku uznává jako čistý zdroj…

Tak jednoduché to není a má to mnoho háčků. Při bližším pohledu jsou totiž ve skutečnosti podmínky nastavené tak přísně, že podle odborníků u nás nepůjde udržet současný energetický mix včetně jádra. Stručně řečeno, nepůjde udržet naší energetickou bezpečnost a soběstačnost. Prostě Brusel jde nadále tvrdě za realizací šíleného Green dealu, který likviduje peněženky našich občanů a firem. Navíc, Německo odstavuje další jaderné elektrárny, což přinese další zdražování elektřiny. V současnosti prezentovaný návrh Evropské komise zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše v současném znění přinést zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. Navíc, Česko do roku 2038 uhlí nahradit jádrem nezvládne. Potvrdila to předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Německo teď odstavuje provoz ve třech jaderných elektrárnách, zbývající pak hodlá odstavit v roce 2022. To opět přinese obrovské zdražování elektřiny. Německo a Rakousko navíc vystupuje proti tomu, aby jádro bylo považováno za čistý zdroj. Hnutí SPD prosazuje rozumnou ochranu přírody, na základě skutečných realistických možností a potřeb našich občanů a firem. Nikoli na základě příkazů a termínů diktovaných z Bruselu, které nehledí na naši situaci.

Zdroj