Resort práce chystá spojení čtyř dávek do jedné, oznámil Jurečka

před 3 měsíce 85

Ministr Jurečka hovořil o revizi systému sociálních dávek (zdroj: ČT24)

Jednodušší vyřizování, lepší zacílení podpory a také zastavení zneužívání systému má přinést reforma sociálních dávek, kterou představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Resort podle něj chystá spojení čtyř dávek do jedné – dvou dávek na bydlení, na živobytí a přídavku na dítě. Podmínkou pro získání peněz by měla být práce nebo její hledání. Změny by mohly začít platit od příštího roku.

Systém sociálních dávek je podle Jurečky nepřehledný. Pro klienty je obtížné se v něm vyznat, a zároveň není dostatečně motivační, míní. „Nemáme dostatečně provázanou motivaci člověka, aby se snažil najít si práci, snažil se rekvalifikovat. Jsou tu typy dávek, kdy klientovi stačí být doma, dokonce dnes není ani v evidenci uchazečů o zaměstnání, přesto mu finanční prostředky přijdou,“ poznamenal ministr.

Jurečka také prohlásil, že zneužívání dávek se musí zastavit. „Někdy má klient i třeba slušné majetkové poměry, vlastní vícero nemovitostí, přesto může žádat a získat příspěvek na bydlení,“ upozornil.

Vzniknout má dle Jurečky nová dávka takzvané státní sociální pomoci. Spojit se do ní mají dvě dávky běžné se dvěma pro lidi v nouzi, tedy příspěvek na bydlení a dětské přídavky s doplatkem na bydlení a příspěvkem na živobytí. Nová podpora se má skládat z částky na životní potřeby, na bydlení, na děti a z bonusu za práci. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu i podle pracovní aktivity. Odstranit by se měly takzvané body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu o pomoc od státu přichází.

Jednodušší vyřizování žádostí a méně administrativy je dalším cílem revize. „Pro klienty, kteří zvládnou pracovat s počítačem, chytrým telefonem či tabletem, tu bude klientská zóna Jenda, kde s nimi budeme schopni efektivně komunikovat,“ předeslal Jurečka.

Přečtěte celý článek