Respekt: Českým velvyslancem na Ukrajině by se mohl stát Radek Pech

6 měsíce starý 46

Diplomacie

Ambasador musí koordinovat pomoc Kyjevu a být připraven na velmi proměnlivou situaci

 mzv.cz/copenhagen

Česko přebírá v Dánsku místní předsednictví v Radě EU, červen 2022, na snímku vlevo Radek Pech • Autor: mzv.cz/copenhagen

Budoucím českým velvyslancem na Ukrajině by se podle informací Respektu z vlády a diplomatických zdrojů mohl stát kariérní diplomat Radek Pech. V současné době vede zastupitelský úřad v Kodani. Pech se na ministerstvu zahraničí před časem přihlásil na poptávané místo do Kyjeva a výběrovým řízením úspěšně prošel. Na Ukrajině v současné době působí jako velvyslanec Radek Matula. Na postu je už od ledna 2017, zažil začátek i první rok války a již přesluhuje, proto se hledá jeho nástupce.

Pech vystudoval historii na Filosofické fakultě, od roku 1992 působil na Federálním a později českém ministerstvu zahraničí. Česko jako velvyslanec zastupoval před Dánskem ve Finsku a Estonsku, Rumunsku a Moldavsku. Domluví se anglicky, rusky, německy, rumunsky a francouzsky. Respektu potvrdil, že se přihlásil do soutěže o Kyjev, ale její průběh a výsledky nechtěl komentovat. Dokud dotyčného neschválí tuzemská a hostitelská vláda, nedostane tzv. agrément, je v těchto věcech mlčenlivost obvyklou praxí.

Zdroj