Respekt: Šéf BIS Koudelka podle analýzy Hradu ‚neplní povinnosti‘. Dokument shrnuje výtky v pěti bodech

3 měsíce starý 24

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka podle prezidentské analýzy neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem. Uvádí to v pondělním vydání týdeník Respekt, který se s obsahem dokumentu seznámil.

Praha 18:16 3. ledna 2021

Prezident Miloš Zeman a šéf BIS Michal Koudelka | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Materiál, který na podzim předal prezident Miloš Zeman premiérovi Andreji Babišovi (ANO), zpracoval bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom. Ten před pěti lety patřil mezi kandidáty na šéfa služby, z BIS ale posléze odešel a loni nastoupil do prezidentské kanceláře.

Zeman práci BIS opakovaně kritizuje, její šéf by měl být podle něj odvolán. Vládní návrh na jmenování Koudelky do generálské hodnosti už pětkrát odmítl, zmíněný materiál má jeho postoj zdůvodňovat.

Premiér Babiš v neděli po novoročním obědě v Lánech novinářům řekl, že o BIS se s prezidentem nebavili. Na dotaz ale odpověděl, že vůči Koudelkově práci nemá výhrady.

Prezident Zeman úkoloval tajnou službu. Požadoval jména ruských špionů i detaily živých operací

Číst článek

Podle Respektu dokument v rozsahu jeden a půl stránky shrnuje výtky k práci Michala Koudelky a BIS do pěti bodů.

Šéfovi tajné služby vyčítá mimo jiné to, že na podzim 2019 veřejně mluvil o tom, že BIS a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) společně odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB.

Podle prezidentské analýzy tím byla ohrožena policejní práce. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej ale týdeníku napsal, že Koudelkovo veřejné vystoupení nemělo na práci policie žádný vliv.

Kauza ricin

Další výtka zmiňuje kauzu, kdy BIS prověřovala informaci o možném ohrožení českých komunálních politiků jedem ricin. Údajně ho do Česka dovezl ruský diplomat. Nakonec se ukázalo, že kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Vše vyvrcholilo vyhoštěním dvou ruských diplomatů.

BIS má postupovat podle zákona, rozhodla komise o požadavku prezidenta. Koudelka podle ní neselhal

Číst článek

Ukázkou neprofesionální práce je podle dokumentu i to, že BIS podle názoru Hradu nedodala fakta o možné výrobě jedu Novičok v Česku.

Zeman to požadoval v souvislosti s útokem na přeběhlého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru ve Velké Británii na jaře 2018. Prezident tehdy tvrdil, že podle jeho informací se Novičok v Česku opravdu vyráběl, BIS to ale vyvrátila.

Hrad Koudelkovi vyčítá i výroky, které přednesl v Poslanecké sněmovně v květnu 2019 a které se týkaly způsobu práce ruských tajných služeb v souvislosti s nutnou spoluprací v rámci Evropy i NATO.

Poslední výtka tvrdí, že „zpravodajská služba ČR je odkázána na zjištění a tvrzení cizích zpravodajských služeb, aniž by jejich informace dokázala verifikovat“.

ČTK

Zdroj