Řetízkárna v Jáchymově má nového majitele. Koupil ji spolek Političtí vězni.cz. Postupně chce zrekonstruovat budovu, která dřív sloužila jako převlékárna politických vězňů z uranového dolu Rovnost.

Jáchymov 12:38 15. října 2022

Postavili ji sami političtí vězni nedaleko uranového dolu Rovnost a využívali ji jako převlékárnu. Roky už ale budova Řetízkárny u Jáchymova chátrá. Změnit se to teď rozhodl spolek Političtí vězni.cz, který má s historickou památkou velké plány. Chtěl by ji zrekonstruovat pomocí vybraných peněz z letošní veřejné sbírky a přestavit na komunitní centrum.

Jaké má spolek s objektem plány, uslyšíte v reportáži Dominika Hrona

Podle nového majitele Tomáše Boušky je objekt ve špatném stavu, začít se musí s opravou střechy. „Podepsali jsme kupní smlouvu. Tímto okamžikem reálně začíná záchrana Řetízkárny,“ uvedl. S úklidem a opravami by se mělo začít ještě letos na podzim. „Teprve až se přežene zima, budeme postupně rekonstruovat další části,“ dodal Bouška.

Následně by tu mělo vznikat komunitní a vzdělávací centrum, kde by se mohly konat kulturní akce pro školy i širokou veřejnost. Rekonstrukce bude ale velmi náročná. Spolek musí nejdřív splatit dluh, který mu kvůli objektu vznikl, pak teprve bude jednat s památkáři. Celkem vyjdou přeměny až na 10 milionů korun.

Komunitní centrum by mohlo začít fungovat ale už příští rok. První expozice představí historii uranového dolu Rovnost.

Dominik Hron, nkr

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Řetízkárna v Jáchymově mění majitele. Z převlékárny politických vězňů bude komunitní centrum

  2. Za pětikilometrovou jízdu 7100 Kč. Pražský taxikář přišel o vůz a hrozí mu ztráta licence až na tři roky

  3. Virtuální armáda japonských psů #NAFO bojuje na internetu proti ruské propagandě. Zbraní jsou memy

  4. Světluška letos zazáří z Bubenče. V duetech se zrakově postiženými vystoupí Jiří Korn nebo Michal Horák

  5. ONLINE: Kyjev nasadil systém protivzdušné obrany z Německa. Rusko v noci ostřelovalo Záporoží a Nikopol

  6. Opravy po nehodě nákladního vlaku u Poříčan končí, vlaky už při průjezdu nemusí zpomalovat

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme