RETRO HOKEJ: Vídeňská pomsta Američanům

4 měsíce starý 16

Pár sekund hrobového ticha a konec českých nadějí už ve čtvrtfinálovém zápase mistrovství světa 2004 v Praze. Čeští hokejisté měli tento moment nepochybně stále v hlavách. 12. května 2005 se na šampionátu ve Vídni totiž rýsoval navlas stejný scénář. Čtvrtfinále znovu proti USA a opět na nájezdy. Tentokrát však se šťastným koncem.

V Rakousku se při výluce v NHL sešel skutečný výkvět světového hokeje. Hvězdami byl nabitý i tým vedený koučem Vladimírem Růžičkou: Jaromír Jágr, Martin Straka, Tomáš Vokoun, Václav Prospal, Jiří Šlégr, ale i Martin Ručinský, jenž se po dlouhém zranění představil v jedné z klíčových rolí. Ti „zpropadení“ Američané ale českému výběru připravili znovu těžké chvíle.

Před rokem v pražském zápase Česko vedlo 2:0. „Byli jsme lepší, jenže jsme si dali vlastní gól a prohráli zápas, který se měl vyhrát,“ litoval Jágr. Ve Vídni byl bohudík scénář zrcadlově obrácený. Po dvou třetinách na tabuli svítil stav 0:2. Na Jágrovi visel dvoumetrový bek Hall Gill a Češi si absolutně nevěděli rady s brankářem New York Islanders Rickem DiPietrem. Trenér Růžička tak urgentně musel měnit taktiku.

Dominik Hašek: Plakáty v mém pokojíčku? Pamatuji si na Ramba

Filmy a seriály

Až na začátku třetí části gólmana soupeře bombou do přilby odčaroval Šlégr. Američan si na chvíli vzal náhradní masku, a v té době se ujalo nahození Marka Židlického od modré čáry. V 50. minutě po skvělé, neukvapené přihrávce hračičky Aleše Hemského pak trefil odkrytou branku Jaroslav Špaček - 2:2!

Prodloužení stejně jako o rok dřív nic nerozhodlo a ve Stadthalle se přesně jako v Sazka Areně jely nájezdy. Na ten první se postavil Ručinský, jehož nominace na turnaj byla předmětem největších debat. „Já ale věděl, že i když tři měsíce kvůli zranění nehrál, tak se do toho dostane a bude patřit k nejlepším,“ stál si za svým Růžička. Měl pravdu.

Odchovanec Litvínova se na nekvalitním ledu rozjel proti DiPetrovi a z hlediště ho hypnotizovala i jeho tehdejší přítelkyně modelka Petra Faltýnová, kterou si kameramani a režiséři televizních přenosů z MS často vybírali do záběrů kvůli jejím extatickým pohybovým kreacím.

Šikovný technik a ladný bruslař Ručinský byl vzhledem k rozbité ploše odhodlaný nevymýšlet žádné kudrlinky a střílet mezi nohy. Jenže… „Když jsem se blížil, viděl jsem, jak se DiPietro proti mně snaží vystrčit hokejku,“ popisoval exekutor. Stáhl si tedy puk na bekhend a pohodlně zakončil. Hned se líp dýchalo. Zvlášť když Vokoun nájezdy Američanů skvěle zvládal. Některé pochytal, u toho od Douga Weighta mu pro změnu pomohla tyčka.

V páté sérii jel ovšem za Američany Andy Roach. Málo známý obránce z německé ligy zaskočil v Praze Vokouna nevídanou kličkou a rozhodl. Do Vídně si připravil další neobyčejné zakončení. Lapačka českého brankáře však tentokrát byla připravená a pomsta byla dokonána. Ve vítězném chumlu rozjařených českých hokejistů už tehdy sílilo přesvědčení, že cesta ke zlatu se otevřela.

Místo zbraně válčí s hokejkou ve žluto-modrém dresu

Válka na Ukrajině

Zdroj