Reuters: Orbán rozšiřuje svou nadvládu nad maďarskými univerzitami

1 měsíc starý 10

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán ve výročním projevu o stavu země.

Budapešť - Maďarský parlament dnes přijal zákon umožňující vytvořeni nadací, které převezmou řízení chodu univerzit a kulturních institucí. Oznámila to agentura Reuters. Opozice se podle agentury MTI obává, že nový zákon umožní převést státní aktiva v řádu miliard forintů do soukromých rukou a dovolí vládnoucí straně premiéra Viktora Orbána rozšířit politickou kontrolu i na vysoké školství.

Momentálně je většina maďarských univerzit státních, ale těší se velké akademické autonomii.

Podle předlohy, připravené Orbánovou vládou, je třeba univerzity zreorganizovat. Současné podmínky vyžadují "přehodnocení role státu" a univerzity budou efektivněji řídit nadace. Orbánova strana Fidesz, která má dvoutřetinovou většinu v parlamentu, zákon schválila.

Orbánova vláda následně jmenuje správní rady nadací, které budou kontrolovat klíčová aktiva v nemovitostech a těžit z fondů Evropské unie v hodnotě miliard eur, přičemž budou mít značný vliv na každodenní život univerzit.

Vláda hodlá reformě pomoci vkladem svých podílů ve společnostech MOL a Richter. Na obnovu univerzit rovněž přidělí v přepočtu více než 70 miliard Kč z fondů EU.

"Plánujete těmto nadacím rozdat zbytky národního bohatství," obvinila vládu opoziční poslankyně Erzsébet Schmucková.

Orbán na to řekl, že státní univerzity nebudou zprivatizovány a že jeho vláda investuje do vysokoškolského vzdělávání.

Orbán, který se vrátil k moci v roce 2010, posílil svou kontrolu nad většinou maďarského veřejného života, jako jsou média, vzdělávání a vědecký výzkum. Jeho vláda, která propaguje křesťanské konzervativní hodnoty, se silně postavila proti imigraci, a omezila adopce homosexuálními páry a legální uznání transgenderových osob.

Profesor Attila Chikán z Korvínovy univerzity v Budapešti, který býval ministrem v první Orbánově vládě v roce 1998, prohlásil, že přijetí zákona je součástí "ideologické války" vyhlášené předsedou vlády. "Netají se tím, že chtějí převzít intelektuální moc po moci politické a ekonomické," řekl.

K tomuto kroku došlo poté, co vláda posílila kontrolu nad akademickým výzkumem a donutila špičkovou, ale liberální Středoevropskou univerzitu k přestěhování do Vídně.

Opozice se obává, že exponenti Fideszu v radách nadací by mohli Orbánovi ponechat jistou kontrolu nad univerzitami i po volbách, které se mají konat v příštím roce.

Vláda tvrdí, že nový model univerzitám prospěje.

Vládní komisař zodpovědný za změny ve školství István Stumpf odmítl agentuře Reuters rozhovor.

Zdroj