Revoluce v léčbě nádorů, slaví FN Ostrava. Vážně nemocné Jenovefě pomohla buněčná terapie

5 měsíce starý 38

Buněčná terapie je podle lékařů hematoonkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice doslova revolucí v léčbě nádorů lymfatického systému. „Je to jedna z nejúčinnějších metod léčby. Jeden můj přítel, profesor Aiseblt z Německa, to nazval imunoterapeutická tsunami,“ řekl přednosta Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava Roman Hájek.

Jenovefa Křístková byla první pacientkou, která léčbu dostala. Sportovkyni, jež byla do té doby plná života, začalo být špatně a loni na podzim jí lékaři diagnostikovali lymfom. „To byla taková obrovská fialová boule na tříslech. Dávali mi první chemoterapii, ta nezabrala. Ani po dalších dávkách se to nelepšilo, tak mi doktor Ďuraš nabídl tuto léčbu,“ popsala pacientka.

Základem preparátu, který umí vyrobit jen čtyři farmaceutické firmy na světě, je krev pacienta. Genetickým manipulováním se do ní vloží informace, kterou lékaři potřebují. Hotový preparát se pak aplikuje zpět do krevního řečiště.

Nad experimentální léčbou prý první pacientka dlouho neuvažovala. „Když nemáte na výběr, tak se moc nerozmýšlíte. Berete, co je vám nabízeno,“ řekla.

Tento způsob léčby je ale stále velmi nákladný. Vyrobit krevní preparát stojí asi osm milionů korun. Lékaři ale pracují i na buněčné terapii nové generace, kdy by nebyla zapotřebí vlastní krev pacienta, ale jakéhokoliv zdravého dárce.

Zdroj