Revoluce v lékařství: Čeští vědci zdokonalili želatinové implantáty, které pomohou lékařům

před 2 měsíce 74

Když lékaři vloží želatinové implantáty do ran, tělo se jich postupně zbavuje a nahrazuje svou vlastní tkání. Želatinové implantáty lze navíc tisknout na 3D tiskárně přímo na míru každému pacientovi, jsou netoxické a biologicky odbouratelné.

ČTĚTE TAKÉ: Převratné změny v léčbě nádorů pomáhají častěji přežít. O pacienty se ale nemá kdo starat

Do současné doby bylo ale velice obtížné sledovat odbourávání těchto materiálů v těle, uvedl ústav. Vědci podle něj nyní dodali do materiálu rentgen-kontrastní složku, která umožňuje pozorovat, jak rychle implantát ubývá a jestli není poškozený.

Na základě získaných dat mohou následně lékaři přizpůsobit pacientovi implantát, aby se vstřebával co nejrychleji. Tkáně v lidském těle totiž rostou různě rychle, čemuž je třeba přizpůsobit vlastnosti vloženého materiálu. Proto je žádoucí, aby se implantát rozpouštěl ve stejné rychlosti, jako roste tkáň.

„Na toto téma vzniká celá série odborných textů. První z nich představuje materiál na bázi želatiny, který je možné sledovat pomocí magnetické rezonance. Ve druhém, aktuálním článku, který zaujal časopis ACS, přidáváme možnosti zobrazení pod rentgenem nebo na CT,“ uvedl Ondřej Groboz z ÚOCHB, který se na výzkumu podílel.

Na výzkumu spolupracuje český vědec se skupinou zabývající se polymerní chemií a biomateriály z univerzity v belgickém Gentu. Belgie patří v medicínském využití implantátů s touto strukturou mezi průkopníky, uvádí tisková zpráva. Spolupráce mezi ÚOCHB a Gentem má navíc potenciál přesáhnout i do komerční sféry. Obě pracoviště už podala patentovou přihlášku k užití popisovaných materiálů v plastické a rekonstrukční chirurgii.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nezlobte se, máme plno. Zoufalí rodiče dětí s autismem marně shánějí specialistu

Přečtěte celý článek