Revoluce ve fotbale? Místo penalt na konci hlasování sudích či sčítání rohů

3 měsíce starý 44

Po úžasném finále, v němž Argentina pokořila Francii až po penaltách, se tahle otázka nabízí sama: je to spravedlivé? Má o šampionovi rozhodnout loterie, jak odborníci rádi rozstřel nazývají?

Kromě Francie zažili penaltové zklamání ve finále světového šampionátu i Italové proti Brazílii v roce 1994 v USA. Ale také jiné týmy v dalších fázích turnajů se musely smířit s tím, že sice v zápase neprohrály – skončily oficiálně remízou –, ale dodatkové pravidlo pro určení postupujícího či vítěze jim přineslo zklamání.

Jsou tedy střely ze značky pokutového kopu tím nejlepším, především nejspravedlivějším řešením?

Obr a pět bez nervů

Před několika lety k odpovědi na tuto otázku vyvolal obsáhlou diskuzi francouzský odborný týdeník France Football, jenž od roku 1956 pořádá nejprestižnější anketu Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa.

Zamyšlení bylo jednoduché: vlastně stačí mít obrovitého brankáře, který zakryje nejvíce prostoru mezi třemi tyčemi, a pět spolehlivých střelců a úspěch je skoro zaručený. V penaltovém rozstřelu totiž nejvíce pracují nervy. „Poslat přesně míč do předem zvoleného místa či sledovat brankáře, co udělá, není problém,“ zamýšlí se Karol Dobiaš, mistr Evropy z roku 1976. „Ale střelci se v hlavě začne honit, co když ji nedá, a najednou je veškeré umění pryč,“ dovede se z vlastní zkušenosti vcítit do chvíle velké odpovědnosti.

Mužstvo, které může být po celý hrací čas horší, nic nepředvede, jen úporně brání tradičním zaparkovaným autobusem, může tak v rozporu s fotbalovou logikou uspět. Navíc se nyní smí střídat pět hráčů – v prodloužení navíc ještě jeden –, takže se tím navyšuje prostor pro taktizování.

Poslat na plochu těsně před koncem prodloužení spolehlivé střelce – argentinský tým posílili Paredes, Montiel a Dybala v jeho průběhu, či dokonce nasadit brankáře, který si na penalty věří. To využilo Nizozemsko na šampionátu 2014 v Brazílii ve čtvrtfinále proti Kostarice, když Krul vystřídal Cillessena minutu před koncem prodloužení. A vyplatilo se.

Zajímavé návrhy

Letos v Kataru – stejně jako před čtyřmi lety v Rusku – se v této činnosti dařilo Chorvatům, kteří zvládli všechny čtyři rozstřely. V Rusku se vyznamenal brankář Subašić, v Kataru Livaković.

A z chorvatských střelců selhal jen Livaja proti Japonsku, kdežto z týmu soupeře hned tři. „Nikdy neměli příležitost vyzkoušet si tak odpovědnou chvíli,“ připomíná český útočník Pavel Řehák, jenž jako hráč poznal japonskou ligu v Jokohamě, Ičihaře a Sapporu.

Chorvaté vyřadili i velkého favorita Brazílii a společně s tím, že Maroko takto překonalo Španělsko bez jediné kloudné šance v utkání, se znovu začalo přemítat, který model určení vítěze by byl spravedlivější.

Opakované utkání, což by byla jistě nejpovedenější hodnota, jako tomu bylo až do mistrovství světa 1958 ve Švédsku, nepřipadá z nedostatku termínů v úvahu. Přetřásají se proto jiné možnosti. Statistické, jako například počet rohů, držení míče, větší množství útočných akcí, přihrávek dopředu aj., ale i objevnější. Například by o vítězi hlasovali rozhodčí, jejichž sbor se zapojením VAR výrazně navyšuje.

Taktika v loterii

Přestože se střely ze značky pokutového kopu označují za loterii, dá se jít zdařilému provedení dost naproti. Nácvikem – brankáře i střelců –, rozborem, jak si vedou protivníci. Ale i psychologickými tahy.

Anketa

Co by podle vás mělo nahradit penaltový rozstřel na konci nerozhodného zápasu?

Nic neměnit. Penalty jsou spravedlivé řešení

Počet rohů, držení míče, počet střel na bránu, či jiné statistické kritérium ze zápasu

Celkem hlasoval 1 čtenář.

Československý tým se před odletem na mistrovství Evropy do Jugoslávie v roce 1976 připravoval v Tatrách a trenér Václav Ježek při nácviku penalt pouštěl hráčům z amplionů burácející ochozy, aby byli jeho svěřenci pod tlakem. Podle pamětníků si nejlépe vedl útočník František Veselý, když však na něj došlo ve finále se Spolkovou republikou Německo, nebyl k nalezení. „Přehodil si přes sebe bundu a skryl se v hledišti,“ prozrazuje autor nezapomenutelného vršovického dloubáku Antonín Panenka.

V Bělehradě nezaváhal ani jeden z vyvolených v pořadí Marián Masný, Zdeněk Nehoda, Anton Ondruš, Ladislav Jurkemik a Antonín Panenka. V tom samém sledu šli i v boji o bronz na následujícím mistrovství Evropy v roce 1980 proti domácí Itálii. Opět všichni proměnili. „Bylo výhodou, že jsme věděli, o co jde,“ připouští Panenka.

Tentokrát se ke své kulišárně s padajícím listem neodhodlal. „Brankář Zoff s tím trochu počítal a zůstal stát,“ sledoval počínání kapitána squadry azzurry. „Proto jsem zvolil ránu k tyči,“ nenechal se nachytat záložník, jenž proměnil i dvě penalty – ve hře – na mistrovství světa 1982 ve Španělsku proti Kuvajtu a Francii.

První jistá

Pořadí exekutorů se stává důležitým strategickým úkolem a téměř chemií. Pravidlo, že nejlepší hráč má jít poslední, kdy je největší nápor na nervy, začíná pomalu ustupovat. V rozstřelu Chorvatsko vs. Brazílie se už nedostalo na Neymara, podobně o svůj pokus přišel „Císař“ Franz Beckenbauer po bělehradském finále na ME 1976.

Už bylo rozhodnuto.

Více se dává přednost tomu, aby byla první tzv. jistá. Ve finále v Kataru nezaváhal za Argentinu nyní už rovněž božský Lionel Messi, za Francii korunní princ Kylian Mbappé.

„Rozstřel začíná až u druhých pokusů,“ konstatoval bývalý český reprezentant Erich Brabec, který o úspěšnosti těchto hráčů vůbec nezapochyboval.

Pravidlo prvního úderu podporuje i jeden z nejlepších hráčů historie českého fotbalu záložník Luboš Kubík, účastník světového šampionátu v roce 1990 v Itálii. O šest let později na Euru 1996 v Anglii si v semifinále proti Francii vzal míč a bezpečně zavěsil.

Když se dosud nerozhodnutý zápas překlenul do šesté série, stavěl si míč opět. Skotský rozhodčí Leslie Mottram prožil okamžik zmatků, než odhalil, že by šel v rozporu s pravidly hráč, který už kopal. „Já bych ji proměnil,“ věřil si Kubík.

Ne všichni mají ovšem tak jistou levačku a vyztuženou nervovou soustavu. Penaltový rozstřel může poslat dál či posadit na trůn mužstvo, které není lepší, jen se lépe vypořádalo s tíhou okamžiku.

I proto po každém šampionátu vyskočí návrhy a nápady na spravedlivější kritérium.

Zdroj