Revoluci ve školství nečekejme, říká ke svému nástupu do funkce ministra Vladimír Balaš

5 měsíce starý 87

Ústavní právník, profesor, poslanec. Nyní si možná Vladimír Balaš do životopisu přidá i post ministra školství. Právě on by se měl stát nástupcem končícího šéfa resortu a stranického kolegy ze STAN Petra Gazdíka. S tímto návrhem míří za prezidentem premiér. Třiašedesátiletý politik dosud nebyl příliš viditelnou tváří hnutí, což kritizuje opozice i některé vzdělávací organizace. Balašovou agendou bylo dosud zejména právo.

Praha 15:47 27. června 2022

Vladimír Balaš | Zdroj: Profimedia

„Tohle je Právnická fakulta Univerzity Karlovy, učím tady mezinárodní právo a několik dalších předmětů,“ říkal Vladimír Balaš v roce 2014 v propagačním videu TOP 09 jako společný kandidát strany a starostů na senátora.

Ministrem školství se může stát ústavní právník Vladimír Balaš. Poslechněte si, jaké má s úřadem plány

Do horní komory Parlamentu se nakonec nedostal. Na právnické fakultě, kterou taky sám vystudoval, ale učí dál. Poslancem je od loňska, v devadesátých letech byl zastupitelem Plzně. Víc než jako politik je známý jako uznávaný expert na ústavní právo. Pokud ho prezident jmenuje ministrem, má před sebou ale jiné úkoly.

„Přichází z vysokého školství, nicméně těžiště aktuálních problémů je v tuto chvíli v regionálním školství. Je potřeba důkladně rozumět regionálnímu školství a vzhledem k tomu, že jméno Balaš neznám nejen já z bubliny vzdělávací politiky, ale ani středně postavení lidé ze STAN, kteří se ve vzdělávací politice nejen pohybují, ale jsou i ve funkcích, to o něčem vypovídá,“ upozornil ředitel Informačního centra o vzdělávání EDUin Miroslav Hřebecký.

Severský systém vzdělávání

Balaš nepopírá, že odborníkem na regionální školství není. Zároveň ale považuje své zkušenosti z univerzit za přínosné. Chce navíc navázat na svého končícího předchůdce Petra Gazdíka.

Školství si zaslouží ministra, který má politickou váhu, kritizuje Balašův výběr ředitel EDUin

Číst článek

„Revoluci nečekejme, protože koncepce rozvoje školství včetně projektu 2030+ jsou nastaveny poměrně dobře. Vždycky jsem říkal, že se mi líbí severský systém, a myslím si, že naše koncepce se tomu blíží,“ popsal Balaš v rozhovoru pro Radiožurnál.

Kandidát na ministra školství má zkušenosti také jako člen Vědecké rady ministerstva zahraničních věcí nebo jako předseda České společnosti pro mezinárodní právo. Je členem Stálého rozhodčího soudu v Haagu a také rozhodcem na seznamu Mezinárodního střediska pro řešení investičních sporů ve Washingtonu.

Jeho heslem je: „Méně zákonů, více práva. Méně paragrafů, více spravedlnosti.“

Jestli bude moct Vladimír Balaš toto heslo uplatňovat i z pozice ministra školství, ale bude záležet i na tom, jestli ho jmenuje do funkce prezident Miloš Zeman. Balaš ho totiž kritizoval třeba za výroky k Vrběticím. Podle svých slov ale neočekává, že by s ním měla hlava státu problém.

Vojtěch Tomášek

Zdroj