Režisér Hátle: S manželi Stodolovými jsme nemluvili, nebylo to nutné

před 2 měsíce 80

foto Režisér a scenárista Petr Hátle, herci Lucie Žáčková, Jan Hájek (zleva) pózují pro fotografy na tiskové konferenci po novinářské projekci filmu Manželé Stodolovi režiséra Petra Hátleho, 14. února 2024, Praha. PC

Praha - S manželi Jaroslavem a Danou Stodolovými, na doživotí odsouzenými vrahy, tvůrci nového filmu nemluvili. Nechtěli si tím svazovat ruce a nemysleli si, že by to bylo nutné. Novinářům to dnes řekl režisér snímku Manželé Stodolovi Petr Hátle. Nový film inspirovaný vraždami seniorů z let 2001 a 2002 bude mít premiéru 29. února. Do hlavních rolí obsadil režisér Jana Hájka a Lucii Žáčkovou.

"My sice vytváříme příběh, který je založený na činech Stodolových a jejich postavách, ale nechtěli jsme si tím svazovat ruce. Nemyslíme si, že by bylo nutné, aby tito lidé byli součástí projektu," řekl Hátle. Původně film zamýšlel společně s producentem a scenáristou Tomášem Hrubým jako dokumentární snímek.

"Takže první rok byly klasické dokumentární rešerše, hlavně s panem Lomnickým, který mě seznámil i s dalšími lidmi, kteří se případu věnovali," řekl režisér. Jan Lomnický byl jedním z hlavních vyšetřovatelů případu, který stál i za dopadením sériových vrahů. Podle Hátleho je pozitivním dopadem případu Stodolových to, že události vedly ke zlepšení postupů policie, například v případech úmrtí seniorů.

Podle Hrubého by nechtěli točit film o příběhu lidí, kteří se chtěli vraždami proslavit či jimi zanechat odkaz. "Stodolovi to, co dělali, nedělali proto, aby se proslavili. Oni to dělali s tím, že se o nich nikdo nikdy nedozví. Poměrně dlouho se jim to dařilo. A ta otázka, proč se jim to tak dlouho dařilo, stála na začátku, proč jsme se tím případem začali zabývat," řekl Hrubý. Film má podle něj dvě hlavní tematické vrstvy, a to téma přehlížených seniorů a toxický a patologický vztah manželů.

Skuteční Stodolovi se během vražedného řádění, kdy mezi listopadem 2001 a prosincem 2002 zabili a oloupili osm lidí, další připravili o peníze či cennosti, snažili své trestné činy maskovat. Například po zabití dvou starších manželů pustili v domě plyn, dalšího muže nejprve uškrtili a potom se jej Stodola pokusil pověsit na půdě na provaz. Policie se na jejich stopu dostala teprve v souvislosti s vyšetřováním případu násilné smrti z prosince 2002.

Zpočátku se už dříve trestaný Stodola snažil vzít vinu na sebe, později ale změnil výpověď a potvrdil, že se na většině činů podílela i jeho manželka. Před soudem pak svalovali vinu jeden na druhého. Krajský soud v Hradci Králové oběma pachatelům, jejichž možnost nápravy označili znalci za prakticky nulovou, vyměřil doživotí.

Čtyřicetiletý režisér Hátle studoval filmová studia na Filozofické fakultě UK a obor dokumentární tvorba na FAMU v Praze. Během studií absolvoval stáž v Istanbulu. Jeho celovečerní debut, vizuální esej o pražské periferii Velká noc z roku 2014, získal cenu za nejlepší český dokumentární film na festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a hlavní cenu v sekci dokumentárních filmů na Finále Plzeň.

Přečtěte celý článek