Režisér Václav považuje za ocenění už účast na festivalu v San Sebastianu

2 měsíce starý 47

foto Zleva herec Vojtěch Dyk, producent Jan Macola a režisér Petr Václav 29. července 2019 při natáčení filmu Il Boemo o českém operním skladateli Josefu Myslivečkovi.

Praha - Režisér filmu Il Boemo Petr Václav považuje za ocenění už jenom účast na festivalu v San Sebastianu, kde bude mít snímek 18. září světovou premiéru v hlavní soutěži. Letošní filmový festival v San Sebastianu se bude konat od 16. do 24. září. Výpravný životopisný snímek o osudech českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka bude bojovat o hlavní cenu festivalu Zlatou mušli.

"V soutěži je vždy řada dalších výborných filmů známých režisérů. Svátek a ocenění je už to být vybrán a moci předvést film festivalovému publiku," řekl Václav. "To, že prezidentkou poroty bude Glenn Closeová, herečka, která ztvárnila Markýzu de Merteuil v Nebezpečných známostech, jednom z nejslavnějších filmů o 18. století, je pro mne dost překvapivá náhoda a vyvolává ve mě radost, respekt a strach zároveň." uvedl v mailovém rozhovoru s ČTK režisér.

V letošní hlavní soutěžní sekci je zařazeno 12 filmů. Nové snímky v San Sebastiánu představí například francouzský režisér Christophe Honoré či rakouský tvůrce Ulrich Seidl. Svůj první celovečerní film v roli režiséra pošle na španělský festival známý producent japonských animovaných filmů Genki Kawamura. Festival uvede také řadu snímků od tvůrců z Latinské Ameriky a Pyrenejského poloostrova.

Režiséra Václava jako členové delegace do San Sebastianu doprovodí koproducenti, herečky Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlady a představitel Myslivečka Vojtěch Dyk.

Do San Sebastianu se režisér Václav vrátí zhruba po 20 letech. Tehdy představil v sekci New Directors svůj snímek Paralelní světy. "Na tehdejší festival nemám nejlepší vzpomínky. Otevíral se devět dní po atentátu 11. září na newyorská dvojčata. Všichni měli náladu pod psa, váha filmů se zdála lidem relativní v konfrontaci s realitou světa. Pevně doufám, že se tento festival nebude odehrávat po či při výbuchu Záporožské jaderné elektrárny," uvedl Václav.

Režiséra Václava na začátku natáčení více oslovoval hudebníkův příběh než Myslivečkova tvorba. "Když jsem se začínal o Myslivečka zajímat, bylo málo nahrávek, často byly velmi špatné, a tak jsem vlastně nevěděl, jestli nevznikne příběh průměrného hudebníka, který se uměl prosadit svou šikovností a kariéristickým talentem. Když jsme postupně hudbu objevovali, byl jsem ohromen její sílou a velikostí Myslivečka jako skladatele. Dnes se mi osobnost Myslivečka a jeho vynikající hudba prolínají. Vidím ho v té hudbě a v něm jeho hudbu," řekl.

Do kin v České republice bude snímek Il Boemo slavnostně uveden 20. října a od 21. října bude v barokním Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí v Praze zpřístupněná výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781), která návštěvníky seznámí se skladatelem a světem, ve kterém žil. Součástí výstavy budou vybrané kostýmy z filmu Il Boemo a projekce Myslivečkových árií, které štáb natáčel v plných délkách a které se ve filmu ale v celku neobjeví.

Zdroj