RFE/RL: Ve Visegrádské skupině dvě a dvě nejsou čtyři

před 2 měsíce 40

foto Ilustrační foto - Jednání předsedy vlády Petra Fialy (ODS; vpravo) s premiéry zemí Visegrádské čtyřky (V4), 27. února 2024, Praha. Uprostřed je polský premiér Donald Tusk.

Praha - Visegrádská skupina (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) po dnešním summitu premiérů v Praze není mrtvá, ale bezpochyby funguje na přístrojích, soudí web stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Skupina podle stanice ohledně války na Ukrajině funguje spíše jako V2+V2 než jako V4. Ve vztahu k jiným tématům, například k jaderné energetice, ilegální migraci nebo k reformě Evropské unie, se nicméně na pohled těší pevnému zdraví.

"Bylo výmluvné, že bilaterální jednání premiérů Česka a Polska (Petra Fialy a Donalda Tuska, pozn. ČTK) ráno před samotným summitem trvalo déle než jednání ve čtyřech" se slovenským premiérem Robertem Ficem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, píše RFE/RL. Čeští diplomaté rozhovor Fialy a Tuska popsali jako "velice srdečný". Polsko mimo jiné dalo najevo, že je připravené podpořit českou iniciativu nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu.

"Tisková konference po konci čtyřstranného jednání byla docela jiným příběhem. Všichni s křečovitými úsměvy více méně přiznali, že jejich přístupy se značně liší," uvádí stanice RFE/RL. Díky snaze premiéra Fialy mohla skupina prohlásit, že se shodne alespoň na odsouzení nelegální invaze Ruska na Ukrajinu a na nutnosti Ukrajinu podpořit. Už v otázce, jak tuto podporu realizovat, se ovšem lídři neshodují. Zatímco Česko a Polsko jsou zastánci vojenské podpory, Orbán je pouze pro humanitární či finanční pomoc, stejně jako slovenský Fico, který také opakovaně zdůraznil nutnost okamžitého příměří, jelikož více zbraní podle něj konflikt nevyřeší.

"Co na konci studené války začalo jako platforma pro spolupráci čtyř zemí, které se chtěly zbavit sovětského dědictví a vzájemně se podpořily při začleňování do západních politických institucí, se rychle proměnilo v blok, který je třeba brát vážně," píše RFE/RL. V4 zastupuje téměř 65 milionů obyvatel a významně ovlivnila evropskou migrační, zemědělskou i zahraniční politiku. Právě v zahraničněpolitické otázce, té nejvýznamnější v současné Evropě, která se týká války na Ukrajině, se ale cesty členských zemí bloku rozcházejí. Názorová propast šíře kaňonu je nyní tak evidentní, že by nebylo od věci hovořit o V2+V2, uzavírá stanice.

Také německá agentura DPA o pražské schůzce V4 napsala, že "válka na Ukrajině rozdělila" členy této skupiny.

Slovenský portál pravda.sk připomněl, že ačkoli setkání premiérů čtyř středoevropských zemí předcházela vyjádření o tom, kdo se s kým nechce setkat, nakonec konflikty vystřídala diplomacie. V otázce Ukrajiny se sice shodli, že Rusko je agresor, kamenem úrazu se však ukázala forma pomoci pro Ukrajinu, napsala pravda.sk

Přečtěte celý článek