Řidiči už nebudou muset na úřad. Auta půjde od 12. února přepsat a přihlásit i online

před 5 měsíce 109

Už skoro za týden nebudou řidiči muset kvůli přepisu nebo přihlášení vozidla na úřad. V pondělí 12. února umožní ministerstvo dopravy dělat tyto změny online přes Portál dopravy. Ministerstvo si od toho slibuje úsporu času pro motoristy i pro úředníky. Zpočátku bude online podávání žádostí možné jen pro občany. Pro podnikatele a firmy začne fungovat sytém později.

Praha 11:23 4. února 2024

autobazar, ilustrační foto

Už skoro za týden nebudou řidiči muset kvůli přepisu nebo přihlášení vozidla na úřad (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kromě registrace vozu nebo změny majitele si motoristé snadno vyřídí i dodatečné zápisy do registru vozidel, jako je tažné zařízení a podobně.

Když stát dotuje elektromobily pro firmy, ať podpoří i soukromé osoby, říká šéf asociace

Číst článek

„Zažádat o vydání doplňkové tabulky s registrační značkou nebo učinit oznámení o ztrátě, zničení nebo odcizení tabulky, podat žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu nebo zápis zániku auta,“ vyjmenovává mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

V Česku je registrovaných přes šest a půl milionu osobních aut. Z toho zhruba tři čtvrtě milionu změní každý rok majitele.

Nebude třeba zvláštní registrace přímo na webu. Motorista nebo majitel vozu se přihlásí pomocí své elektronické identity. Tu lze ověřit několika způsoby. Například přes mobilní klíč e-governmentu, e-občanku s čipem, bankovní identitou nebo díky účtu mojeID.

Výhody online žádostí

Formuláře pro žádosti jsou stejné jako na úřadě. Mají ale tu výhodou, že se údaje o vozidle automaticky předvyplní.

Řidičský průkaz netřeba. Při policejní kontrole nově postačí identifikační údaj, třeba rodné číslo

Číst článek

„Nemusíte spousty věcí vypisovat. Navíc i šetříte práci úředníkům, tudíž dostanete slevu na správním poplatku ve výši dvacet procent. Taktéž dostanete notifikaci, kdy si můžete vyzvednout nové osvědčení o registraci vozidla nebo registrační značku,“ říká František Jemelka. 

Žádosti zadané na Portálu dopravy budou muset zpracovat úředníci na odborech registrů vozidel. Třeba v Říčanech se ale snaží změny zpracovat co nejrychleji.

„Už dnes se standardně snažíme většinu rozhodnutí vydávat bezodkladně, respektive na počkání. Takže i v případě elektronického podání se budeme snažit vše vyřídit co nejdříve. V případě, že tak učinit nelze, máme na vyřízení dle správního řádu 30 dní,“ říká Jiří Skočdopole tamní vedoucí odboru registru vozidel.

Luděk Hubáček

Přečtěte celý článek