Rizikové skóre zůstalo na 81 bodech. Kleslo však reprodukční číslo

2 měsíce starý 18

dnes 08:33

aktualizováno dnes 08:52

Aktualizováno

Podíl pozitivních PCR testů dosáhl ve čtvrtek téměř 43 procent, nejvíce od začátku epidemie. Laboratoře jich ale udělaly jen kolem deset tisíc, proti středě zhruba čtvrtinu. V zemi tak na Štědrý den přibylo 4363 potvrzených případů koronaviru. Počet hospitalizovaných se snížil asi o 500 na 4455. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví

Antigenní testy na pražských Vinohradech | Foto: ČTK / ČTK

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Od březnového začátku epidemie se v ČR koronavirem nakazilo 664 863 lidí. Téměř 558 tisíc z nich se vyléčilo. V zemi je aktuálně 96 308 nakažených. Ve vážném stavu bylo ve čtvrtek v nemocnicích 634 pacientů. Do statistik přibylo dalších 83 úmrtí, celkem zemřelo s covidem 10 859 lidí.

Epidemický index PES zůstává na 81 bodech. Skóre, podle kterého se v České republice řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, je tak osmý den v nejvyšším stupni pohotovosti. Kleslo ale reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Na Štědrý den mělo hodnotu 1,34, dnes to je 1,22.

Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Země se řídí opatřeními, jež odpovídají mírnějšímu čtvrtému. Na pátý stupeň přejde po vánočních svátcích v neděli 27. prosince a podle vlády v něm zůstane minimálně do 10. ledna.

Na pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je k dnešku v Moravskoslezském kraji, který má 89 bodů ze sta. Od čtvrtka ale index klesl v sedmi krajích, nejvíce v Pardubickém, kde se skóre snížilo z 85 na 76.

Darujte ověřené místní informace. Digitální předplatné Deník.cz můžete svým blízkým pořídit již od 249 Kč. Více informací zde.

Autor: ČTK

Zdroj