Robert Fico podstoupil další operaci. Je při vědomí, jeho stav ale zůstává vážný

před 1 měsíc 88

Robert Fico v pátek podstoupil CT vyšetření a lékaři také odstranili tkáň odumřelou v důsledku střelného poranění. Na briefingu to oznámila Miriam Lapuníková, šéfka nemocnice v Banské Bystrici, kde byl slovenský premiér po středečním atentátu hospitalizován. Dodala, že pacient je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný, ale nadále vážný. Fico zůstává na jednotce intenzivní péče, uvedla Lapuníková. Zároveň sdělila, že nemocnice bude informace o jeho zdravotním stavu zveřejňovat každý den. Briefingu se zúčastnil i ministr obrany Robert Kaliňák, podle něhož potrvá několik dnů, než bude jasné, jak se Ficův zdravotní stav vyvíjí a zda bude možný jeho převoz.

„Je při vědomí, může mluvit,“ uvedl Kaliňák. „Mám lepší náladu, protože vidím pokrok,“ dodal. Upozornil však, že první čtyři dny jsou po střelném zranění nejnáročnější.

Slovenská média dříve informovala, že lékařské konzilium by mělo rozhodnout o další léčbě a převozu premiéra v pondělí. Podobně se vyjádřil i zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, který Fica ve čtvrtek navštívil v nemocnici. 

„Podle posledních informací bude v pondělí zasedat lékařské konzilium, které poté rozhodne o tom, zda bude nadále léčen, pokud bude všechno v pořádku, v Banské Bystrici, nebo se bude uvažovat o převozu blíže k místu jeho bydliště v Bratislavě,“ řekl Pellegrini listu Pravda.

Pellegrini dále sdělil televizi TA3, že Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. „Byl zcela překvapen, jak se to mohlo stát, jak rychle se to semlelo. Nemá ani nějaký šok, kdy tělo někdy obranně vymaže část špatné události,“ uvedl Pellegrini, který se po dubnovém vítězství v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu ujme prezidentského úřadu v polovině června.

Fica postřelil 71letý útočník v Handlové po výjezdním jednání kabinetu. Z pěti vystřelených ran politika podle dostupných informací zasáhly čtyři kulky. Střelce policie bezprostředně po činu zadržela a následně obvinila z pokusu o úkladnou vraždu. Premiér byl převezen do nemocnice v Banské Bytrici, kde prodělal pětihodinovou operaci.  

Nahradí Fica Robert Kaliňák?

Zatím není jasné, kdy a zda vůbec se Fico bude moci vrátit do práce. Slovenská média spekulují, že by ho dočasně mohl nahradit ve funkci již zmiňovaný vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák, který je Ficovým blízkým spolupracovníkem v jeho straně Smer-sociální demokracie. Kaliňák ale ve čtvrtek prohlásil, že vláda o tom zatím nejednala a funguje v normálním režimu. 

Pellegrini a dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek společně vyzvali slovenské politiky, aby se přestali vzájemně napadat a pomohli tak zastavit šíření nenávisti ve slovenské společnosti. Pellegrini a Čaputová se chtějí příští týden sejít se zástupci všech parlamentních stran a probrat s nimi, jak by bylo možné uklidnit situaci v zemi. Ke schůzce pravděpodobně dojde v úterý.  

Atentát na Fica vyvolal zvířecí pudy. Nejen na Slovensku
Přečtěte celý článek