Robert Fico se cítí lépe, uvedla nemocnice. O dění na Slovensku je premiér informován

před 1 měsíc 19

Slovenský premiér Robert Fico se cítí lépe. Uvedla to v sobotu odpoledne nemocnice v Banské Bystrici, kde se politik léčí se střelnými zraněními po atentátu z minulého týdne. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl v rozhovoru se stanicí RTVS, že stav předsedy vlády je stále vážný, ale stabilizovaný.

O mírném zlepšení stavu slovenského premiéra informovala banskobystrická nemocnice v pátek. „Po dnešním konziliu tým ošetřujících lékařů potvrdil subjektivní zlepšení zdravotního stavu pana premiéra,“ uvedla brzy odpoledne nemocnice.

Podle slovenského ministra vnitra je Ficův stav vážný, ale stabilizovaný. „Myslím, že je mimo ohrožení života,“ řekl Šutaj Eštok v sobotu ve vysílání stanice RTVS. Na otázku, zda je Fico stále na jednotce intenzivní péče, neuměl odpovědět. „Přiznám se, že takové detailní informace nemám,“ uvedl. Podle něj však s premiérem komunikují nejvyšší činitelé a Fico je tak informován o dění na Slovensku.

Devětapadesátiletého Fica před více než týdnem postřelil útočník ve slovenském městě Handlová, kde se konalo výjezdní zasedání kabinetu. Premiér utrpěl střelná zranění a po převozu do nemocnice prodělal pětihodinovou operaci. Minulý pátek podstoupil další chirurgický zákrok, při kterém mu lékaři odebrali odumřelou tkáň. Už o víkendu zástupce nemocnice řekl, že Fico je mimo ohrožení života.

Střelce, podle slovenských médií 71letého spisovatele a aktivistu Juraje Cintulu, policisté bezprostředně po činu zadrželi a soud ho minulý víkend poslal do vazby. Stíhán je za pokus o úkladnou vraždu, za což mu hrozí vězení na 25 let nebo na doživotí. Podle soudu atentát zdůvodnil svým nesouhlasem s politikou slovenské vlády.

Přečtěte celý článek